Walentynki w Środę Popielcową. Ksiądz wskazał, czego nie powinniśmy robić

Walentynki w Środę Popielcową. Co na to ksiądz?
Walentynki w Środę Popielcową. Co na to ksiądz?
Źródło: Westend61/GettyImages
W tym roku walentynki przypadają dokładnie w Środę Popielcową. Co oznacza to z punktu widzenia Kościoła? Czy na zakochanych czekają wyrzeczenia? Na te pytania opowiedział ksiądz.

Walentynki

Źródło: Dzień Dobry TVN
 Idealny bukiet na Walentynki
Idealny bukiet na Walentynki
Co na walentynki zamiast standardowej róży?
Co na walentynki zamiast standardowej róży?
Zrób sobie lub swojej kobiecie prezent na Walentynki
Zrób sobie lub swojej kobiecie prezent na Walentynki
Walentynki – budżetowo i z klasą
Walentynki – budżetowo i z klasą
Mężczyźni i presja idealnych walentynek
Mężczyźni i presja idealnych walentynek

Walentynki 2024 – z czego należy zrezygnować?

Walentynki to czas, w którym zakochane pary świętują swój dzień w restauracjach, w kinie lub domowym zaciszu. W tym roku może być jednak trochę inaczej, gdyż święto miłości przypada dokładnie w Środę Popielcową. Wedle zasad Kościoła, powinniśmy więc skupić się na refleksji nad błędami i grzechami, do jakich się posunęliśmy. Ponadto 14 lutego 2024 roku rozpoczyna się Wielki Post. Co to oznacza to dla wierzących par? Tę zagwozdkę rozwiązał ksiądz Maciej Pacanowski, proboszcz w Nowej Wsi Królewskiej pod Wrześnią. W rozmowie z dziennikarzem Fakt.pl zdradził, że głównym wyrzeczeniem będzie rezygnacja z mięsa. Tego dnia również nie potańczymy.

- Środa Popielcowa i Wielki Piątek to dni postu ścisłego. I nie ma od tego dyspensy. Zatem tańce i dania mięsne nie wchodzą w rachubę. Ale jeśli ktoś chce świętować tego dnia walentynki, niech po prostu usiądzie przy dobrej kawie i przy dobrym ciastku, i przy świecach. I przy romantycznej muzyce, jak najbardziej — podkreśla ks. Pacanowski.

Dyskusyjna jest także kwestia trunków wysokoprocentowych. Choć ksiądz jednoznacznie nie zakazał ich spożywania, także nie rekomendował. Podkreślił jednak, że post dotyczy przede wszystkim jedzenia.

- Jeżeli ktoś wypije kieliszek dobrego czerwonego wina, myślę, że pan Jezus się nie obrazi. Korona z głowy nikomu nie spadnie - dodał.

Walentynki w Środę Popielcową – co z bliskością?

Jak pary powinny podchodzić do seksualności w Środę Popielcową? Czy podczas postu seks również jest zakazany? Ksiądz uspokaja i daje zielone światło. Jak przyznaje, w tegoroczne walentynki nie powinniśmy odmawiać sobie bliskość. Pary mogą współżyć bez wyrzutów sumienia.

Rozmówca podkreśla jednak, że 14 lutego nie wypada hucznie świętować, tańczyć czy organizować imprez. Tego typu plany powinniśmy realizować dzień wcześniej w tzw. ostatki. W samo święto zakochanych powinniśmy zaś znaleźć chwile na życiowe refleksje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: fakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości