Styl życia

Popularne filmy i seriale na podstawie niepopularnych książek. Sprawdź, czy je znasz

Styl życia

Autor:
Milena
Jaworska
Hybrid Images/Getty ImagesPara oglądająca film

Wiele osób chętnie ogląda popularne produkcje i nie wie, że historie w nich opowiedziane ktoś kiedyś spisał w książce. Nie zawsze również informacja, dotycząca zaczerpniętych do filmów i seriali motywów, zostaje bezpośrednio ujawniona przez twórców. Co powstało na bazie literackich pierwowzorów? Co warto obejrzeć?

"Blade Runner 2049", reż. Denis Villeneuve

Oficer policji Los Angeles trafia na ukrywaną przez lata informację, która może pogrążyć resztki społeczeństwa w chaosie. Odkrycie prowadzi go do poszukiwań Ricka Deckarda, byłego łowcy androidów, który zaginął trzydzieści lat temu. W trakcie wykonywania powierzonej mu misji Oficer K. odnajduje ślady swojej przeszłości, które zmieniają jego spojrzenie na świat. Produkcja z Ryanem Goslingiem w roli głównej podbiła serca miłośników science fiction na całym świecie.

Opowiedzianą w filmie historie stworzył Phillip K. Dick, który w swoim dziele szukał odpowiedzi na pytanie "co to jest człowiek". W Polsce powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.

"Sekretne życie Waltera Mitty", reż. Ben Stiller

Marzyciel uciekający w świat wyobraźni, który wyrusza w podróż odmieniającą życie - to scenariusz idealny. Niejeden chciałby przeżyć podobną przygodę. Tym bardziej u boku sympatycznego i nieco bujającego w obłokach Waltera Mitty. Niezwykła opowieść o losach tej barwnej postaci wykreowana została na kartach "The Secret Life of Walter Mitty". Autorem powieści jest James Thurber, który przyznaje, że ta publikacja jest jego najpopularniejszym dziełem. Mimo to polskiego wciąż nie doczekaliśmy się polskiego przekładu przygód zabawnego archiwisty. "Sekretne życie Waltera Mitty" zobaczysz na Playerze.

"Dziecko Rosemary", reż. Roman Polański

Sąsiadka Rosemary częstuje ją dziwnym deserem, który wywołuje halucynacje i koszmary. Wkrótce dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży. Ta mocno iluzoryczna, skomplikowana fabuła nie jest kwestią przypadku. Ekranizacji historii zamkniętej w powieści amerykańskiego pisarza Iry Levina podjął się wybitny polski reżyser Roman Polański znany publiczności za sprawą takich filmów jak "Pianista", "Chinatown" czy "Nieustraszeni pogromcy wampirów". W ekranizacji książki wystąpili Mia Farrow i John Cassavetes.

"Wielki Gatsby", reż. Baz Luhrmann

Jaya Gatsby'ego zna praktycznie każdy za sprawą odtwórcy jego roli - Leonardo DiCaprio. Fani aktora zapewne poznali już całą jego filmografię. Niewielu ma jednak świadomość, że rozgrywający się wśród realiów lat 20. XX wieku romans ma odzwierciedlenie w prozie Francisa Scotta Fitzgeralda. Pisarza znanego i docenianego szczególnie w ojczystym kraju - Stanach Zjednoczonych, gdzie "Wielki Gatsby" jest omawiany na lekcjach. Uznano, że książka Amerykanina przedstawia najpełniejszy obraz "straconego pokolenia", czasów prosperity gospodarczej, rozwoju przestępczości i upadku ludzkiej moralności. Klasyk literatury w Polsce jednak liczy sobie niewielu zwolenników.

"Oczy szeroko zamknięte", reż. Stanley Kubrick

Szokujące wyznanie żony zmusza jej współmałżonka do wyjścia z domu nocą, kiedy na każdym kroku czyhają na niego pokusy, a wśród nich wiele okazji do zdrady. Przepełniona erotyzmem historia z Tomem Cruise’m i Nicole Kidman w rolach głównych. Podstawą opowieści jest nieznana dotąd książka Arthura Schnitzlera pt. „Traumnovelle”, która niestety nie doczekała się jeszcze polskiego przekładu.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Hybrid Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości