Styl życia

Jak odłożyć sztućce, gdy kończymy jeść? Savoir-vivre przy komunijnym stole i nie tylko

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska
Quiz – a ty znasz prawidłową odpowiedź?
Quiz – a ty znasz prawidłową odpowiedź?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

W maju i na początku czerwca wiele rodzin zasiada przy komunijnych stołach. Zasady savoir-vivre, które obowiązują podczas wspólnego spożywania posiłków, przydadzą się jednak przy każdej możliwej okazji. Gdzie odłożyć serwetkę po jedzeniu, gdy wszyscy odchodzą od stołu? Jak dyskretnie wyjść do toalety? Na te pytania odpowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN trenerka etykiety Aleksandra Pakuła.

Savoir-vivre przy stole. Jak się zachować?

Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile faux-pas popełniamy podczas krótkiej wizyty w restauracji. Na jeszcze większą liczbę wpadek narażeni jesteśmy na oficjalnych uroczystościach rodzinnych i biznesowych, które przedłużają się zwykle do kilku godzin. Jak zachować się przy stole, by nie najeść się wstydu? Trenerka etykiety Aleksandra Pakuła stworzyła dla widzów Dzień Dobry TVN krótki quiz i odpowiedziała na nurtujące Polaków pytania.

Jak odłożyć sztućce, gdy kończymy jeść?

  • A. Sztućce należy położyć na stole, opierając o talerz;
  • B. Nóż i widelec powinny skrzyżować się na środku talerza;
  • C. Sztućce należy odłożyć tak, by wskazywały godzinę 16:20.

Poprawna odpowiedź to C. - Nieważne, czy widelec zostanie odłożony ząbkami do góry czy do dołu, bo to zależy od tego, jak będziemy z niego korzystać w czasie jedzenia - tłumaczy ekspertka.

Sztućce odłożone w trakcie jedzenia powinny natomiast wskazywać godzinę 16:40. - To oznacza, że to jest przerwa. Kelner nie zabierze nam naszego talerza. (...) Raz oderwane od stołu sztućce nigdy ponownie go nie dotykają. Nie opieramy ich o talerz, nawet ze względów higienicznych, że jakiś sos może spłynąć - dodaje trenerka etykiety.

Gdzie odłożyć serwetkę po jedzeniu, gdy wszyscy odchodzą od stołu?

  • A. Położyć na krzesło;
  • B. Odłożyć po prawej stronie nakrycia;
  • C. Położyć na talerzu.

Tym razem poprawna odpowiedź to B. Pamiętajmy, że serwetka tuż przed podaniem posiłku powinna znajdować się po lewej stronie talerza, a odkładanie jej na stół (po uprzednim rozłożeniu), zanim wszyscy goście nie wstaną, jest niedopuszczalne.

- Gdy wstajemy na moment, a inni są jeszcze przy stole, to odkładamy ją na krzesło. Brudna serwetka nie powinna lądować na stole - uświadamia Aleksandra Pakuła.

Polska gościnność a savoir-vivre. Kto pierwszy odchodzi od stołu?

Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u pierwszy od stołu powinien odejść gospodarz, jednak niewiele to ma wspólnego z polskimi tradycjami. - Nasza kultura jest ułożona w taki sposób, że chcemy gościć jak najdłużej. (...) Goście będą wstawali w momencie, w którym będą wychodzili - wyjaśnia gościni Dzień Dobry TVN.

Warto jednak pamiętać, by nie przemęczać organizatorów przyjęcia i tym samym unikać tzw. zasiedzenia się. - Musimy wiedzieć, kiedy wyjść i to jest bardzo ważne. Mówi się, że Anglicy nie żegnają się, a wychodzą, a Polacy żegnają się i nie wychodzą - przestrzega z nutką humoru ekspertka. A jaka jest odpowiedź na trzecie pytanie z quizu przygotowanego przez Aleksandrę Pakułę?

Chcemy wyjść do toalety. Co mówimy, wstając od stołu?

  • A. Przepraszam, idę do toalety;
  • B. Idę do toalety, zaraz wracam;
  • C. Przepraszam, zaraz wracam.

- Nie mówimy, gdzie idziemy. (...) Wystarczy: "zaraz wracam" i nikt nie powinien się dopytywać, gdzie się wybieramy i kiedy wrócimy. Zaraz to zaraz - zaznacza trenerka etykiety.

Gdzie kładziemy torebkę, gdy siadamy przy stole, a gdzie powinien znaleźć się telefon? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Dzień savoir-vivre

Święto savoir-vivre po raz pierwszy obchodzone było w 2016 roku. Jego celem jest propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu powszechnej kultury społecznej. Dzień savoir-vivre pojawił się w kalendarzu z inicjatywy Akademii Montemarco na dzień przed rocznicą wolnych wyborów 1989 r., aby w symboliczny sposób upamiętnić zmiany zachodzące w Polsce.

Data nie jest przypadkowa. 3. czerwca obchodzone jest również święto Dobrej Oceny, a cyfra 3 jest wyjątkowa i magiczna. Trzeci dzień po Dniu Dziecka ma symbolizować trzeci okres w rozwoju człowieka, czyli dojrzałość i jego dobre skutki, zgodnie z zasadą “czym skorupka za młodu nasiąknie”.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości