Porady

Obierki z ziemniaków zwykle lądują w koszu? Wykorzystasz je nie tylko w kuchni

Porady

Autor:
Diana
Ryściuk
obierki po ziemniakach

Obierki z ziemniaków są zdecydowanie za mało doceniane i zbyt często trafiają do śmietnika. Tymczasem mają naprawdę szerokie zastosowanie, zarówno w kuchni, jak i poza nią. Sprawdź nasze sposoby na ich wykorzystanie.

Rosnąca popularność ruchów zero i less waste oraz wzmożonego oszczędzania spowodowanego rekordową inflacją i globalnym kryzysem powodują, że coraz więcej ludzi dokładniej patrzy, co ląduje w koszu na śmieci. Jeśli zastanawiasz się, jak można wykorzystać to, co zostaje z obierania ziemniaków, to w tym artykule znajdziesz kilka cennych propozycji.

Oszczędzanie

OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄDDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak wykorzystać obierki z ziemniaków? Zjedz je!

Jeśli obierki nie pochodzą ze starych ziemniaków i nie są oblepione trudnym do usunięcia, zaschniętym błotem, z powodzeniem można wykorzystać je w kuchni. Tak, jak reszta ziemniaka, są bardzo smaczne. Wystarczy je umyć i dodać do zupy czy gulaszu. Sprawdzają się również w roli czipsów – zarówno smażonych, jak i pieczonych. W tym celu należy je pokroić na mniejsze kawałki, obtoczyć oliwą i ulubionymi przyprawami. Można przyrządzać je również w dowolnej panierce lub ugotować z nich wywar (z dodatkiem cebuli i czosnku), który jest dobrą bazą do zup i sosów.

Obierki z ziemniaków jako zamiennik bułki tartej

Obierki można wysuszyć naturalnie lub w piekarniku, a następnie pokruszyć, posiekać, a najlepiej rozetrzeć w moździerzu i przesypać do słoika. Świetnie zastępują klasyczną bułkę tartą - nadają potrawom wyjątkowej chrupkości.

Obierki z ziemniaków - zastosowanie nie tylko w kuchni

Na bazie łupin z ziemniaków, a właściwie wywaru z nich, przygotować można również naturalną płukankę do włosów. Polecana jest osobom, którym zależy na przyciemnieniu siwych kosmyków. W tym celu czyste obierki należy gotować przez 30 minut, wystudzić i taką miksturą polewać umyte wcześniej włosy.

Niektórzy internauci przekonują na forach internetowych, że świeże obierki po ziemniakach, przyłożone do miejsca stłuczenia, łagodzą nieco ból i zmniejszają obrzęk. Podobno działają w ten sposób również na niewielkie oparzenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Kinga Krzeminska/Getty Images

Pozostałe wiadomości