Porady

Trzymasz czekoladę w lodówce? To niedobrze. Jak prawidłowo ją przechowywać?

Porady

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
Radio Zet/schweizer-illustrierte.ch
czekolada

Mimo że czekolada nie należy do produktów, które powinny się pojawiać w naszej codziennej diecie, to od czasu do czasu wolno nam zjeść kilka kostek tego przysmaku. Jednak aby smakował tak jak powinien, musimy go odpowiednio przechowywać.

Dlaczego czekolady nie można trzymać w lodówce?

Czekolada to produkt, który bardzo często gości w naszych domach. Można ją traktować jak zwykłą, słodką przekąskę. Niejednokrotnie stanowi też dodatek czy bazę do ciast i deserów. Bywa również dodawana do dań wytrwanych. Bez względu na to, jak ją wykorzystujemy większość z nas, szczególne w upalne dni, przechowuje czekoladę w lodówce. Choć niska temperatura chroni smakołyk przed rozpuszczeniem, to wpływa na jego smak.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Jak podaje serwis schweizer-illustrierte.ch przechowywanie czekolady w temperaturze poniżej 12 stopni Celsjusza sprawia, że traci ona swoje walory smakowe. Bardzo często zdarza się, że tabliczka trzymana w lodówce, po tym jak osiągnie temperaturę pokojową, pokrywa się białymi smugami. Te ślady to nic innego jak cukier. Jego wytrącenie przekłada się smak produktu oraz jego konsystencję. Do tego przysmak chłonie zapachy innych produktów, które znajdują się w lodówce. Tym samym smakołyk, który był przechowywany w lodówce, może w ogóle nie smakować jak czekolada.

Gdzie przechowywać czekoladę?

Aby zachować smak i formę czekolady najlepiej przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu. Produkt ten najlepiej czuje się w temperaturze między 12 a 20 stopni Celsjusza. Dobrym miejscem będzie np. kuchenna szafka, która w ciepłe w dni nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy nie wykorzystaliśmy od razu całej tabliczki czekolady, a chcemy się cieszyć jej pysznym smakiem w kolejnych dniach. W przypadku szczelnie zamkniętych opakowań - czekolada nie będzie przejmowała innych zapachów. Jeśli jednak chcemy, aby zachowała konsystencję i smak, lepiej trzymać ją w szafce niż lodówce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: Radio Zet/schweizer-illustrierte.ch

Źródło zdjęcia głównego: xamtiw/Getty Images

Pozostałe wiadomości