Jak wygląda życie poza siecią? "Mamy instalację fotowoltaiczną i magazyn energii"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Anna Grzymkowska
Żyje poza siecią
Żyje poza siecią Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Marcin Zimon nie musi polegać na sieci energetycznej, zbiorowym zaopatrzeniu w wodę czy miejskiej kanalizacji, ponieważ na przestrzeni ostatnich kilku lat udało mu się zdobyć rozległą wiedzę na temat systemu off-grid. Jak wygląda życie poza siecią? Czy w dzisiejszych czasach można funkcjonować bez płacenia rachunków?

Marcin Zimon o życiu poza siecią

Kilka lat temu Marcin Zimon postanowił sprawdzić, jak wygląda życie bez wsparcia infrastruktury. W środku lasu udało mu się stworzyć miejsce, które perfekcyjnie wpisuje się w ideę off-gridu, czyli życia poza siecią. Posesja nie jest podłączona do sieci elektrycznej czy kanalizacji, a mimo to spełnia wszystkie oczekiwania mężczyzny i jego partnerki.

- Udało nam się zrobić saunę. Mamy miejsce na ognisko, jest również toaleta. Dodatkowo mamy instalację fotowoltaiczną i magazyn energii. Dzięki temu możemy cieszyć się i bawić się w off-grid - zapewnił propagator życia poza siecią.

Jak zacząć przygodę z off-gridem?

Marcin Zimon nie ukrywa, że życie poza siecią ma wiele zalet. Przekonuje też, że każdy może dołączyć do grona miłośników off-gridu. Jak to zrobić?

- Jeżeli ktoś mieszka w bloku i chciałby się pobawić w off-grid, niech założy sobie dwa panele na balkonie, niech zaopatrzy się w jeden akumulator, regulator ładowania napięcia, małą przetwornicę prądu i będzie miał swój mały bank energii - wyjaśnił ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Anna Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości