Styl życia

Czy "dziadersi" zostaną Młodzieżowym Słowem Roku? "Nie jestem wcale taki pewien, czy jest to twór młodego pokolenia"

Styl życia

Słowo "dziaders" zyskało wyjątkową popularność na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kogo określa i czy ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku? Rozmawialiśmy o tym z językoznawcą drem Arturem Czesakiem.

Kim są "dziadersi"?

Okazuje się, że "dziadersami" mogą być osoby po 60-tce, a nawet po 20-tce. Tym słowem określa się bowiem nie osoby w określonym wieku, ale o danych poglądach. Zrobiło się o nim głośno za sprawą Strajku Kobiet i kontrowersyjnego wyroku TK w kwestii zaostrzenia aborcji. Wówczas "dziadersi" królowali na transparentach.

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego 1 listopada zarejestrowało owe hasło i wytłumaczyło jego znaczenie. Czym jest? Definicja mówi:

Pogard. mężczyzna, zazwyczaj wpływowy, traktujący kobiety (rzadziej: osoby młode) w sposób lekceważący , protekcjonalny, przedmiotowy, przejawiający poczucie wyższości

Okazuje się jednak, że "dziaders" nie jest słowem nowym. Pojawiło się już wiele lat temu w oparach kawiarnianego dymu, w miejscu uczęszczanym przez krakowskich artystów starszego pokolenia. Funkcjonuje również w sieci.

Każde nowe słowo ma swoją prehistorię. Tzn. pojawiało się zapewne wcześniej i udało się znaleźć w Internecie użycia z ubiegłego lata, a nawet sprzed 3 lat. Co jeszcze ciekawe, nie jestem wcale taki pewien, czy jest to twór młodego pokolenia, czy pokolenia średniego

- powiedział w Dzień Dobry TVN językoznawca, dr Artur Czesak.

Popularne słowa wśród młodzieży

Młodzi często twierdzą, że popularność "młodzieżowego" słowa w świecie starszego pokolenia zaczyna się tam, gdzie owa popularność się kończy w ich świecie.

Możemy tylko się cieszyć, zastanawiać nad budową owego wyrazu, czyli prowadzić studia historyczne, a młodzież nam odjeżdża

- mówił leksykograf.

Dodał także, że obecnie popularnymi słowami są "byczkq" oraz "sztywniutko" zamiast "fajnie", które ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku 2020.

Najwięcej się dzieje w zakresie synonimów słowa "świetnie", "fajnie" , "przyjemnie", "sympatycznie", bo to były rozmaite "wyczesane", "totalne", "edżi", "dżezi", "seksi" itd. (...) "Sztywniutko", wczoraj gdzieś czytałem jakieś przecieki, że jest to jeden z typów Młodzieżowego Słowa Roku, na który to konkurs wpłynęło bodaj 90 tys. głosów. Tzn. że wszyscy żyjemy tym, chcemy być jak najmłodsi - także językowo - i nadążać

- powiedział w programie dr Artur Czesak.

Jak mówić po polsku, ale i po ludzku? Bralczyk, Miodek i Markowski ciekawie o języku. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości