Hobby

Co powinno posiadać dobre krzesełko wędkarskie?

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Krzesełko wędkarskie ustawione tuż przy brzegu jeziora. Akcesoria wędkarskie.

Wygoda nad wodą podczas długich godzin spokojnego wędkowania to podstawa. Zapewni ją nam dostosowane do naszej wagi i gabarytów krzesełko wędkarskie. Naprawdę mamy z czego wybierać.

Jeśli nad wodę wybieramy się rowerem bądź skuterem, nie zabierzemy ze sobą ciężkiego fotela wędkarskiego. Musimy pomyśleć wówczas o czymś skromniejszym, ale na tyle wygodnym, byśmy nad wodą czuli się komfortowo. Wówczas idealnym rozwiązaniem będzie zakup krzesełka wędkarskiego. 

Krzesełko wędkarskie z oparciem

Gdy wszystkie niezbędne elementy wyposażenia wędkarskiego stroju (buty, kamizelka, rękawice, czapka) mamy już skompletowane, warto zabezpieczyć miejsce do siedzenia. Krzesełko wędkarskie powinno być stabilne, odporne na warunki atmosferyczne i przede wszystkim wygodne. Powinno być wykonane z lekkich i łatwych do utrzymania w czystości materiałów.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dobrej jakości proste krzesełko wędkarskie (w kształcie litery X) kupimy już za 40-50 złotych. Rama takiego krzesełka wędkarskiego składa się z mocnych aluminiowych rurek o średnicy 19-20 mm. Dla lepszej odporności pokrywa się je lakierem. Siedzisko natomiast takiego krzesła powinno być z wytrzymałego i trwałego materiału, który dodatkowo łatwo można wyczyścić. Bardziej zaawansowany sprzęt będzie oczywiście odpowiednio droższy. Krzesełko wędkarskie z oparciem, uszyte z mocnego, impregnowanego materiału, kupimy za 70-80 złotych. Możemy dobrać je według rozmiaru do swojej wagi oraz potrzeb.

Nieco bardziej rozbudowane modele krzesełek wędkarskich z oparciem, na przykład z podłokietnikami czy zagłówkiem, mogą bardziej nadszarpnąć nasz budżet. Ich ceny wahają się pomiędzy 250-300 złotych. Jednak modele te niewiele różnią się wagą od dużo wygodniejszych foteli wędkarskich. Ich gabaryty także przekreślają możliwości transportu przy pomocy roweru czy skutera. Dlatego chyba lepiej jest wydać mniej pieniędzy (ponad 100 złotych) i kupić krzesło ze wzmocnioną konstrukcją stelaża i nieco grubszym materiałem wyściełającym. Nie jest ono zbyt ciężkie i można je mocować przy bagażniku motocykla. Jeśli nie wystarczy nam krzesełko wędkarskie z oparciem, a mamy do wydania naprawdę sporą kwotę (ponad 1000 złotych), możemy zastanowić się nad zakupem profesjonalnego siedziska wędkarskiego. To pokaźnych rozmiarów zestaw zbudowany na solidnej ramie, która umożliwia ustawienie go w każdych warunkach. Siedzisko posiada specjalny uchwyt na wędkę oraz kilka kaset, w których można przechowywać kołowrotki, pudełka magnetyczne i inne gadżety. 

Krzesełko wędkarskie z plecakiem

Projektanci siedzisk wędkarskich wymyślili coś jeszcze, by tylko zapewnić swoim klientom wygodę. W ofercie sklepów można znaleźć krzesełko wędkarskie z plecakiem. Podobnie, jak każde inne krzesełko wędkarskie - jest składane, lekkie i łatwe do transportu. Niektóre modele posiadają również uchwyt na wędki. Nie dość, że spakujemy do plecaka większość potrzebnych do łowienia rzeczy (pojemna komora zapewnia miejsce na dodatkową odzież, sprzęt wędkarski czy termos z kawą), to mamy jeszcze wolne ręce, by ponieść wędki i wiaderko. Za to udogodnienie trzeba jednak zapłacić więcej, bo pojemny plecak (wykonany na przykład ze szczotkowanego trykotu) swoje kosztuje. I tak krzesełka wędkarskie z plecakiem kupimy już za 70 złotych. Wydamy jednak na nie znacznie więcej, bo ponad 300 złotych, gdy zdecydujemy się na te zrobione z trwalszych materiałów.

Istotne jest to, że nie tylko nad wodą przyda się takie krzesełko wędkarskie. Krzesło składane turystyczne równie dobrze sprawdzi się na campingu oraz podczas grillowania w ogrodzie. Można je złożone nosić na plecach na paskach mocujących plecak. Jeśli jednak zrezygnujemy z wygód i udoskonaleń, możemy wybrać najprostsze z możliwych siedzisk, czyli taboret wędkarski. W sklepach dostaniemy go już za kilkanaście złotych. Niestety, jest pozbawiony oparcia i przez to mało wygodny. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrii Shablovskyi/Getty Images

Pozostałe wiadomości