Hobby

Z ukrytą kamerą wśród zwierząt. Jakimi rodzicami są wilki?

Hobby

Autor:
Patrycja
Sibilska
Z ukrytą kamerą wśród wilków
Z ukrytą kamerą wśród wilków Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

Obserwacja dzikich zwierząt to wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Przyrodnik Marcin Kostrzyński opowiedział w programie Dzień Dobry TVN o tym, jak podglądać ciekawe gatunki w Polsce oraz o rodzinie wilków, którą zna bardzo dobrze.

Jakimi rodzicami są wilki

Dla Marcina Kostrzyńskiego obserwacja dzikich zwierząt stała się źródłem ogromnej radości. Tropi i utrwala najbardziej niesamowite momenty ich życia. W programie podzielił się niesamowitymi kadrami i wrażeniami, jakie towarzyszyły mu przy obcowaniu z wilczą rodziną.

- Jak jesteś w lesie, to zawsze coś cudownego spotkasz i to naprawdę nie musza być takie rarytasy jak małe wilczki, które się bawią. Moim największym marzeniem, to było spotkać na wiosnę, te samą ilość wilczków, która była, jak się urodziła. To jest ewenement, bo normalnie z takiej 6-osobowej rodziny przeżywa statystycznie tylko jeden mały wilczek. Tak trudno być wilkiem, ponieważ one maja tak dużą śmiertelność. Po pierwsze kłusownictwo, po drugie wypadki samochodowe, wnykarstwo cały czas, ale też po prostu trudno jest z wyżywieniem takiej dużej rodziny. To świetnie, świetnie świadczy o rodzicach. Brawo mamusia, brawo tatuś, daliście radę - cieszy się przyrodnik.

- Wilki tworzą bardzo silne związki i, podobnie jak u wielu gatunków, matka cementuje i spaja całą rodzinę. Jeżeli inne wilki chcą zdobyć teren, to koncentrują się na likwidacji matki. (...) To samica wybiera, to musi być partner z jednej strony silny, z drugiej strony odpowiedzialny. (...) Kiedy małe wilczki są w norach, matka nie poluje, on musi być na tyle zapobiegawczy, żeby przynieść jedzenie matce, dzieciom i sam się najeść - wyjaśnia Marcin Kostrzyński.

Chodźmy do lasu

Obcowanie z naturą i obserwacja zwierząt mogą być naprawdę wspaniałą wakacyjną przygodą dla całej rodziny.

- Można po prostu usiąść na zrębie wieczorem, jak taki chłód nadchodzi, taki oddech lasu czujesz wtedy. Zupełnie inaczej wszystko pachnie, odzywają się pojedyncze świerszcze, odzywają się lelki kozodoje - zachwala Kostrzyński.

Tego, jak może wyglądać spotkaniem wilka z człowiekiem i czy bardziej należy się bać wilka, czy człowieka, dowiecie się oglądając materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości