Zajrzyj na strych i poszukaj rzeczy z PRL-u. "Niektóre są warte nawet 10 tysięcy"

Autor:
Oskar
Netkowski
Perełki z PRL-u
Perełki z PRL-uDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Rzeczy z PRL-u, w tym charakterystyczne kryształy, często kurzą się zapomniane w zakamarkach domu. Ich właściciele nie zawsze zdają sobie sprawę, że w przedmiotach sprzed lat ulokowana może być spora gotówka. Jak sprawdzić, ile są warte? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Indulska, właścicielka sklepu z rzeczami vintage.

Ile kosztują kryształy z PRL-?

Dawniej szykowna zastawa, a dziś relikt przeszłości? Niekoniecznie. Kryształy cieszą się coraz większą popularnością i coraz częściej znajdziemy je w nowoczesnych wnętrzach.

- Kryształy zyskują na wartości. Coraz droższe i coraz więcej pojawia się ich na ogłoszeniach. (...) Rzeczy vintage, tak jak te nowe, też mają swoje trendy. To nie są gigantyczne pieniądze. Kryształowa podstawka kosztuje np. 60 zł, bombonierka 150 zł- wskazywała Anna Indulska, właścicielka sklepu z rzeczami vintage.

- Jest też unikatowy wazon, który nazywa się Asteroidem, przez bąbelki na powierzchni. Ta forma powtarzana jest np. też na talerzach. On jest szklany. To projekt Jana Sylwestra Drozda dla Huty Ząbkowice. On kosztuje 800 zł - dodała ekspertka.

Jak rozpoznać kryształ?

Doświadczeni kolekcjonerzy już po chwili rozpoznają, czy mają do czynienia z kryształem czy ze zwykłym szkłem. Jak się nie naciąć i sprawdzić, co kupujemy albo co znaleźliśmy w zakamarkach domu?

- Różnica między szkłem a kryształem, bo kryształ to też szkło, jest taka, że kryształ ma dodatek tlenku ołowiu. Jest niższa temperatura topnienia w procesie produkcji, co przez tlenek ołowiu powoduje, że to szkło jest cięższe. 6 szklanek do whiskey waży ponad 2 kg, a bez ołowiu będą ważyły ok 1,7 kg - wyjaśniała gościni Dzień Dobry TVN.

- Desa jest miejscem, gdzie kolekcjonerzy wystawiają i kupują rzeczy na aukcjach. Tam możemy sprawdzić wartość swoich przedmiotów. Niektóre mają dużą wartość, nawet 3-4 tys. Są także wazony warte i 10 tys., jeśli są bardzo rzadkie - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości