Oszustwo na zwrot prowizji bankowej. "Nie podawaj żadnych danych"

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
TVN24
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowychDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kolejna fala oszustw. Bank Pocztowy przestrzega przed cyberprzestępcami, którzy podszywają się pod pracowników tej placówki. W trakcie rozmów telefonicznych proponują odzyskanie zwrotu prowizji bankowej.

Oszustwo na prowizję

Bank Pocztowy wydał komunikat, w którym przestrzega swoich klientów przed kolejnym sposobem na oszustwo.

- Bank Pocztowy ostrzega przed telefonami od osób podszywających się pod pracowników banku, którzy pod pretekstem pomocy w uzyskaniu zwrotu prowizji bankowej, próbują wejść w posiadanie danych wrażliwych klienta, takich jak numer i seria dowodu. Nie podawaj żadnych danych i rozłącz się - jest to próba oszustwa - czytamy w komunikacie.

I dodano: - pamiętaj - jeśli cokolwiek w trakcie rozmowy z osobą przedstawiającą się jako pracownik banku, wzbudza twoje wątpliwości - skontaktuj się z infolinią banku pod numerem: (52) 3499 499.

Internetowi przestępcy

Cyberprzestępcy wymyślają nowe sposoby na oszustwa. Powstają fałszywe strony i inne kampanie, w których podają się za banki. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegła też przed reklamami z informacją o odszkodowaniu za szczepienie, które zamieszczają oszuści. Wykorzystywany jest wizerunek Santander Bank Polska, a kliknięcie w baner może prowadzić do "niebezpiecznych stron".

PKO BP ostrzega też przed przestępcami, którzy wyłudzają dane. Niebezpieczne są reklamy na portalach społecznościowych z zachętą do inwestowania w PKOCoin. O czujność apeluje też mBank, który wykorzystano do wysyłania maili o potwierdzeniu płatności SWIFT. Oszuści posługiwali się też wizerunkiem Banku BNP Paribas.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości