Upał w aucie może zabić w 10 minut! Nie zostawiaj tam dzieci i zwierząt

Jak szybko nagrzewa się samochód?
Kiedy żar leje się z nieba, samochód stojący na słońcu staje się śmiertelną pułapką dla pozostawionych w nim dzieci i zwierząt. Ratownik medyczny Ariel Szczotok i reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger postanowili sprawdzić, jak szybko nagrzewa się auto w pełnym słońcu. Wynik był szokujący! Jak reagować, kiedy widzimy w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę?

Samochód nagrzany w upał niebezpieczny dla dziecka

Nie bez powodu po wejściu do nagrzanego samochodu często mówi się, że gorąco w nim, jak w piekarniku. Temperatura wewnątrz pojazdu zaparkowanego na słońcu w upalny dzień może szybko osiągnąć nawet 90 st. C. Jest to możliwe, ponieważ szyby w samochodzie najpierw przepuszczają promienie słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator - zatrzymują całe ciepło w środku. Na podstawie badań ustalono, że kolor wnętrza pojazdu również może mieć wpływ na czas, w jakim się on nagrzewa – im jest w środku ciemniej, tym szybciej rośnie temperatura. Zostawienie uchylonego okna ma niestety niewielki wpływ na zahamowanie tego procesu.

W sytuacji intensywnych upałów nagrzewają się również pojazdy stojące w cieniu. Poza tym temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż w przypadku dorosłego człowieka. Dlatego pozostanie w takim pojeździe, nawet na tak zwaną chwilę, dla dorosłej osoby może być trudne do zniesienia, natomiast dla dziecka - śmiertelne.

Dziecko w samochodzie w upał - co robić?

Prawo chroni osoby, które rozbiły szybę auta w celu ratowania życia dziecka lub zwierzęcia. Dlatego za każdym razem, jeśli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, należy reagować. Pozornie może się wydawać, że dziecko lub zwierzę śpi i nie potrzebuje żadnej pomocy. Tymczasem ich stan może być już krytyczny, przez co nie reagują na bodźce, nie próbują się ratować. Dotyczy to również osób dorosłych, nawet w sile wieku. W skrajne upały nikt nie ucina sobie drzemki w zaparkowanym samochodzie, w którym ciężko jest wytrzymać bez klimatyzacji.

W tej sytuacji należy jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby - zadzwonić pod numer 112, poprosić kogoś z otoczenia o pomoc, rozbić szybę samochodu i wyciągnąć zamknięte dziecko lub zwierzę.

Na stronie polskiej Policji możemy przeczytać: "Jeśli jednak widzimy, że dziecko znajdujące się w samochodzie nie może czekać na pomoc Policji, nie bójmy się sami podejmować działań ratowania jego życia. Wystarczy chwila by wydarzyła się tragedia. Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na pełnym słońcu stwarza poważne zagrożenie dla utraty życia. Nie warto ryzykować – konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne".

Nie należy obawiać się konsekwencji prawnych. Jest to stan tzw. wyższej konieczności, w którym dobro ratowane przedstawia znacznie wyższą wartość od dobra poświęconego. Ratowanie życia człowieka lub zwierzęcia ma dużo większe znaczenie niż cudze mienie, czyli w tym przypadku szyba samochodu. Dlatego osoba ratująca nie może być pociągana do odpowiedzialności za jego świadome zniszczenie.

Sprawdź również: Pies zamknięty w aucie w upał. Co mówi o tym polskie prawo?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Ryan Gosling dostał zadanie specjalne podczas Oscarów. Marianna Schreiber komentuje rozstanie z mężem. Zmarł legendarny reżyser. Co jeszcze działo się 1 marca?

Ryan Gosling dostał zadanie specjalne podczas Oscarów. Marianna Schreiber komentuje rozstanie z mężem. Zmarł legendarny reżyser. Co jeszcze działo się 1 marca?

Oszuści podszywają się pod komendanta głównego policji. "Nie odpowiadajcie na takie wiadomości"

Oszuści podszywają się pod komendanta głównego policji. "Nie odpowiadajcie na takie wiadomości"

Horoskop na marzec. Co przyniesie nowy miesiąc?

Horoskop na marzec. Co przyniesie nowy miesiąc?

Psychopatek wśród kobiet jest więcej, niż zakładano. "Częściej używają słów niż przemocy"

Psychopatek wśród kobiet jest więcej, niż zakładano. "Częściej używają słów niż przemocy"

Oscary 2024. Gwiazda "Barbie" zaśpiewa podczas ceremonii

Oscary 2024. Gwiazda "Barbie" zaśpiewa podczas ceremonii

Nie żyje legendarny włoski reżyser. "Opuszcza nas wielki mistrz kina"

Nie żyje legendarny włoski reżyser. "Opuszcza nas wielki mistrz kina"

Klienci jednego z banków dostali niespodziewaną wiadomość. "Daaj mi tę noc, tęę jedną noc"

Klienci jednego z banków dostali niespodziewaną wiadomość. "Daaj mi tę noc, tęę jedną noc"

Horoskop dzienny na sobotę, 2 marca 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby

Horoskop dzienny na sobotę, 2 marca 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby

Jest nadzieja dla kobiet cierpiących na endometriozę. "Ta choroba jest niewidoczna w systemie zdrowia"

Jest nadzieja dla kobiet cierpiących na endometriozę. "Ta choroba jest niewidoczna w systemie zdrowia"

Witamy w "Marcu... jak w garncu"! Kim był tajemniczy kucharz w kuchni Dzień Dobry TVN? 

Witamy w "Marcu... jak w garncu"! Kim był tajemniczy kucharz w kuchni Dzień Dobry TVN?