Kucharz przyrządził zapiekankę zimowo-wiosenną, zupę z zielonych warzyw z wędzoną nutą, a także tort naleśnikowy z serem i pomarańczami. Przepisy poniżej.
Zapiekanka zimowo-wiosenna
Składniki:
- 200 g brukselki,
- 200 g dyni hokaido,
- puszka dużej fasoli,
- filet z kurczaka,
- 2 ugotowane buraki,
- garść orzechów włoskich,
- sól i pieprz,
- tymianek,
- oliwa z oliwek,
- 200 g tartego sera Królewskiego Sierpc.
Składniki na sos:
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- sok wyciśnięty z połówki cytryny,
- łyżka miodu,
- łyżeczka musztardy.
Składniki na sałatkę:
- pęczek koperku,
- pęczek natki pietruszki,
- opakowanie kiełków pora.
Przygotowanie:
Wymieszać brukselkę, dynię pokrojoną w kostkę (2x2 cm), fasolę, kurczaka pokrojonego w kostkę (1x1 cm), buraki pokrojone w kostkę (1x1 cm) oraz orzechy. Przyprawić solą, pieprzem, skropić oliwą z oliwek i wstawić do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika i piec przez około 20 minut. W tym czasie wymieszać składniki na sos. Warzywa po upieczeniu wymieszać z sosem, posypać tartym serem i ponownie zapiec przez 10 minut. Podawać z sałatką z ziół oraz kiełków pora.
Zupa z zielonych warzyw z wędzoną nutą
Składniki:
- cebula,
- 4 ząbki czosnku,
- cukinia,
- 2 łodygi selera naciowego,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 2 łyżki masła,
- 200 g zielonego groszku,
- 3-4 ziemniaki,
- 500 ml bulionu drobiowego lub wody,
- 200 ml śmietany kremówki,
- 3 plasterki sera Królewski wędzony Sierpc,
- sól i pieprz.
Dodatki:
- 2 łodygi selera naciowego,
- 100 g zielonego groszku,
- garść szpinaku,
- 4 kromki chleba na zakwasie,
- masło,
- 4 plasterki sera Królewski wędzony Sierpc.
Przygotowanie:
Cebulę, czosnek, seler naciowy i cukinię pokroić oraz podsmażyć na oliwie z masłem. Dodać groszek oraz obrane i pokrojone ziemniaki. Zalać bulionem i gotować, aż warzywa będą miękkie. Dodać kremówkę, ser, doprawić solą i pieprzem. Zmiksować na gładką zupę. Jeśli będzie zbyt gęsta dodać więcej bulionu.
Seler naciowy pokroić drobno i podsmażyć na oliwie z oliwek. Dodać groszek i szpinak. Dusić jeszcze przez chwilę. Pieczywo posmarować masłem. Nałożyć szpinak oraz ser. Zapiec w piekarniku przez chwilę, aż ser się rozpuści. Zupę podawać z warzywami oraz grzankami.
Tort naleśnikowy z serem i pomarańczami
Składniki na naleśniki:
- 4 jajka,
- 300 ml mleka,
- 200 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej,
- 100 g mąki pszennej,
- opakowanie cukru z prawdziwą wanilią,
- szczypta soli,
- 50 g rozpuszczonego masła,
- około 250-300 ml wody,
- masło do smażenia.
Składniki na kremowy ser:
- 2 opakowania sera Capri Sierpc,
- około 150-200 ml śmietany kremówki,
- skórka otarta z 5 pomarańczy.
Składniki na syrop pomarańczowy:
- 8 pomarańczy,
- 3 łyżki miodu,
- łyżeczka mielonego kardamonu,
- 6-7 goździków.
Przygotowanie:
Jajka wbić do miski i roztrzepać rózgą. Dodać połowę mleka, cukier, sól oraz cukier z wanilią i wymieszać. Dodać mąkę i dokładnie wymieszać. Cały czas mieszając, dodać rozpuszczone masło. Następnie dolać tyle wody, żeby otrzymać lejącą konsystencję. Odstawić na minimum 30 minut, aby mąka napęczniała i zmiękła. Po tym czasie możliwe, że będzie trzeba dolać wody.
Patelnię rozgrzać i posmarować masłem. Wylać chochelkę ciasta i rozprowadzić je na całą patelnię. Smażyć po kilka minut z obu stron. Ser z dodatkiem śmietany i skórki pomarańczowej zmiksować na gładko. Wymieszać sok wyciśnięty z 6 pomarańczy, miód, kardamon i goździki. Gotować, aż sos przybierze konsystencję syropu. Dodać cząstki pomarańczy i jeszcze przez chwilę gotować. Naleśniki przekładać serem i ułożyć jeden na drugim. Górę polać syropem.
Zobacz także:
- Serowa kuchnia Piotra Kucharskiego. Przepisy na sałatkę, bułki i maślane rogale
- Serowe szaleństwo na talerzu w wykonaniu Piotra Kucharskiego. Poznajcie jego pyszne sposoby na ser
- W kuchni rządzi ser! Poznaj przepisy Grzegorza Zawieruchy
Źródło: Piotr Kucharski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News