Jego pizza zajęła 3. miejsce na mistrzostwach świata. Jaki jest sekret idealnego wypieku?

Autor:
Michalina
Kobla
Najlepszy pizzaiolo
Najlepszy pizzaioloDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Na cieście cienkim jak pergamin lub wyrośniętym i puszystym, z samym sosem, oprószona serem lub z szeroką gamą dodatków - wariantów pizzy jest tyle, ile przygotowujących ją osób, a każda z już wypieczonych, różni się od pozostałych. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym mistrz w swoim fachu. Pracujący na co dzień w szkole Wojciech Madyś kilka tygodni temu zajął 3. miejsce w pizzowych mistrzostwach świata w Neapolu.

Niecodzienna pasja Wojciecha Madysia

Niezwykłe osiągnięcie kucharza obarczone było nie lada stresem. Przez opóźnienie w podróży, Madyś musiał zacząć pracować już na lotnisku, w drodze na konkurs. Ciasto na jego mistrzowską pizzę jest bowiem, jak podkreślił, długodojrzewające. Przed podaniem jury przeszło proces, który trwał ok. 48 godzin.

- Poziom był naprawdę wysoki i było bardzo dużo uczestników, którzy byli bardzo zaangażowani w przygotowanie tych wszystkich składników. Ale mąż był cały czas uśmiechnięty - powiedziała w materiale Dzień Dobry TVN Agnieszka, żona Wojciecha. Podkreśliła, że od samego początku wyróżnieniem dla jej męża była sama możliwość wzięcia udziału w zawodach.

Zwycięska pizza była dosłownie niepowtarzalna. Jak podkreśla Wojciech, każdy wypiek jest unikatowy. - Nawet jeżeli masz ten sam przepis i tę samą pizzę chcesz zrobić następnego dnia - ta pizza na pewno czymś się będzie różnić - powiedział.

Jak przygotować idealną pizzę?

Na co dzień Wojciech pracuje w szkole i, wbrew pozorom, doskonale łączy swój zawód z pasją. Kiedy tylko może, organizuje warsztaty z pieczenia pizzy dla uczniów. Ale nie tylko! Udział w specjalnym, 5-minutowym kursie wziął również nasz reporter Piotr Wojtasik, a cały proces widzowie mogli oglądać na ekranach swoich telewizorów.

Jeśli nie należeliście do tego grona - nic straconego. Poniżej znajdziecie wideo, na którym Wojciech pokazuje, jak przygotować pizzę doskonałą.

Przygotował III najlepszą pizzę na świecie
Przygotował III najlepszą pizzę na świecie Źródło: Dzień Dobry TVN

Co zdaniem eksperta jest najważniejsze w całym procesie? - Chęci, serce i próby. Nie można się zniechęcać - powiedział. A co najbardziej kocha w pizzy. - To, że można się nią dzielić.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości