Przepisy kulinarne

Czym można zastąpić ocet balsamiczny, żeby wydobyć z potrawy pełnię smaku?

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:
Ocet balsamiczny

Obecnie wiele tradycyjnych regionalnych produktów z całego świata stało się standardowymi składnikami naszych dań. Jednym z produktów, które na stałe zagościły w kuchni wielu Polaków, jest ocet balsamiczny. Czym można go zastąpić, jeśli się skończy podczas gotowania?

Kuchnia włoska, francuska, grecka – Polacy chętnie z nich korzystają i wprowadzają ich charakterystyczne potrawy do stałego menu. Z przyjemnością jemy makarony, pizzę, pieczone mięso. Aby przyrządzić dania zgodnie z niektórymi przepisami, najpierw należy zaopatrzyć się w składniki typowe dla regionu, z jakiego pochodzi potrawa. Jednym z takich produktów, który można też wykorzystać do wielu dań, jest ocet balsamiczny. Nie tylko sprawdzi się jako baza marynaty do mięs, ale również doskonale dopełni smaku świeżych sałatek czy pieczonych warzyw. Przyprawa ta podkreśla smak deserów, często polewane są nią świeże owoce, takie jak truskawki czy kawałki melona. Czy można zastąpić ocet balsamiczny, jeśli jest nam potrzebny, ale nie ma go na półce w pobliskim sklepie?

Czym charakteryzuje się ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny produkowany jest z białych lub czerwonych winogron. Najczęściej ma bardzo ciemną, prawie czarną barwę. Jest delikatniejszy w smaku od octu spirytusowego, nadaje potrawom słodko-kwaśny smak i ma gęstą, lepką konsystencję. Sekret wyprodukowania idealnego octu balsamicznego tkwi zarówno w wykorzystywanych owocach, jak i w technice produkcji. Powinien dojrzewać w drewnianych beczkach przez kilkanaście lat, dlatego też oryginalny ocet z niewielkich przedsiębiorstw kosztuje znacznie więcej niż dobre wino czy whisky. Jest świetnym dodatkiem do sałatek czy sosów. Wykorzystuje się go także jako składnik marynat do mięs, zwłaszcza w kuchni włoskiej. Badania dowodzą, że ocet balsamiczny ma pozytywny wpływ na zdrowie – obniża cholesterol oraz poprawia perystaltykę jelit.

Czym można zastąpić ocet balsamiczny pochodzący z Włoch?

Ocet balsamiczny jest bardzo chętnie używany w kuchni włoskiej i to właśnie w tym kraju odbywa się jego tradycyjna produkcja. Ze względu na długi czas dojrzewania przyprawy, małe rodzinne firmy (które tworzą ocet zgodnie z tradycyjną recepturą) mają ograniczone możliwości produkcji. Z tego powodu ceny octu balsamicznego są bardzo wysokie, sięgają nawet kilku tysięcy złotych za niewielką butelkę. Na szczęście nie trzeba rezygnować z tego produktu z powodu wysokiej ceny. Wiele firm zaczęło produkować ocet balsamiczny na masową skalę, co znacznie obniżyło koszt zakupu przyprawy. Obecnie można znaleźć ten produkt w wielu sklepach spożywczych, a jego ceny wynoszą od kilkunastu do kilkuset złotych. Wybierając ocet pochodzący z masowej produkcji, warto zwrócić uwagę na to, żeby miały choć domieszkę tradycyjnej przyprawy. Powinniśmy również znaleźć na etykiecie informację o okresie leżakowania octu balsamicznego – im jest dłuższy, tym lepszy produkt. Wybierać należy te, które dojrzewały przynajmniej rok. Warto też zapoznać się ze składem przyprawy i wyeliminować ze swojej kuchni te octy balsamiczne, które zawierają cukier, karmel, soki owocowe, barwniki i konserwanty. Oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość, powinniśmy sięgać po opakowania opatrzone znakiem tradycyjnej produkcji. Zyskujemy wtedy pewność, że spożywany produkt najbardziej przypomina oryginalny ocet balsamiczny.

Czym zastąpić ocet balsamiczny w kuchni?

Gdy gotujemy, zdarza się czasami, że sięgamy po ostatni składnik, ale jego opakowanie okazuje się puste. Czy jest sposób na zastąpienie octu balsamicznego, jeśli zabraknie nam go w kuchni i jest niedostępny w pobliskich sklepach? Smak tego produktu jest bardzo trudny do odtworzenia, jednak można w takim przypadku sięgnąć po czerwony ocet winny. Używa się go do sosów sałatkowych, marynat do mięs, gulaszów oraz warzyw. Jeśli sam ocet winny to wciąż za mało, żeby uzyskać pożądany smak potrawy, warto go wymieszać z sosem sojowym. Lepiej robić to ostrożnie, dodając sos sojowy stopniowo, ponieważ łatwo zdominować tym produktem smak dania. Na półkach sklepowych można również znaleźć produkty na bazie octu balsamicznego, np. krem wytworzony z tego składnika, albo octy mieszane (z domieszką balsamicznego). Oczywiście różnią się one od oryginalnej przyprawy smakiem czy konsystencją, jednak są dobrym rozwiązaniem, jeśli zabrakło nam tradycyjnego produktu. Osoby, które mają w pobliżu sklepy z żywnością azjatycką, mogą spróbować zastąpić ocet balsamiczny czarnym octem chińskim, który produkuje się z ryżu. Jest niemal czarny, ma lekko słodkawy smak i podobną konsystencję do tej przyprawy. Może być stosowany do sałatek i różnego rodzaju marynat. Chińczycy gotują w nim nawet jajka.

Zobacz też:

Kosmetyki na bazie octu owocowego. Jak je przygotować w domowym zaciszu?

Ocet jabłkowy dla zdrowia i urody. Przygotowanie i zastosowanie

Ekologiczne sprzątanie. Zamiast chemii - ocet!

Zobacz wideo: Ocet owocowy w pielęgnacji

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości