Świat

O czym warto pamiętać podczas wizyty w Waszyngtonie – atrakcje miasta

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok z lotu ptaka na Waszyngton

Waszyngton jest najważniejszym miastem Stanów Zjednoczonych. Mało kto wie, co warto tu zobaczyć poza Białym Domem i pomnikiem Lincolna. Zaplanuj dobrze swoją wyprawę do Waszyngtonu i odwiedź najważniejsze punkty.

Jadąc do Waszyngtonu musisz wziąć pod uwagę, jaka tam jest pogoda. Waszyngton, wbrew pozorom, nie znajduje się w stanie Waszyngton, ale w Dystrykcie Kolumbii. Leży więc w strefie klimatu wilgotnego subtropikalnego, wyróżnia się na jego terenie cztery pory roku, co upodabnia tamtejszy klimat do polskiego. Jeśli chodzi o czas, to Waszyngton funkcjonuje według zegara o sześć godzin wcześniejszego niż ten w Polsce.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Waszyngton – co warto zobaczyć?

Wybierając się do Waszyngtonu, warto przygotować dokładny plan zwiedzania. To nie tylko miasto bogate w atrakcje, ale i stolica, a rozplanowanie sobie wszystkiego może nam ułatwić życie, zwłaszcza jeżeli uwzględni się w planie ewentualne opóźnienia spowodowane m.in. przez korki lub długie kolejki do kolejnych atrakcji czy konieczność wcześniejszego zamówienia biletów wstępu do niektórych miejsc. Warto również sprawdzić, gdzie znajduje się w Waszyngtonie ambasada Polski, na wypadek jakichkolwiek problemów, np. z wizą.

Biały Dom

Spośród najważniejszych zabytków Waszyngtonu na pewno warto zobaczyć Biały Dom, a nie polegać jedynie na jego obrazie utrwalonym w amerykańskich filmach, takich jak "Dzień zagłady". Biały dom udostępniany jest dla zwiedzających, warto jednak zarezerwować bilety wcześniej, aby mieć pewność, że zostaniemy wpuszczeni. Biały Dom jest oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydentów Stanów Zjednoczonych od 1800 roku, a pierwszym mieszkającym tu prezydentem był John Adams, drugi prezydent USA.

National Mall

Drugim miejscem w Waszyngtonie wartym zwiedzenia jest National Mall – duży, ogólnodostępny teren zielony w sercu miasta, którego punktem centralnym jest Pomnik Waszyngtona, prezentowany w wielu filmach, serialach i bajkach jako miejsce charakterystyczne dla całego miasta. Możemy go obejrzeć między innymi w "Świecie według Ludwiczka".

W National Mall można zobaczyć również National World War II Memorial, Pomnik Weteranów Wojny w Korei, Wojny w Wietnamie oraz Pomnik Alberta Einsteina. Wszystkie te obiekty stanowią niezwykle ciekawe punkty na mapie turystycznej Waszyngtonu.

Kapitol

Trzecim z obiektów obowiązkowych do zobaczenia jest oczywiście Kapitol w Waszyngtonie, czyli miejsce pełniące funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. To jeden z najpiękniejszych amerykańskich zabytków, liczący już sobie ponad 225 lat. Jeżeli gdziekolwiek indziej w kraju widzieliście podobne budynki do Kapitolu w Waszyngtonie, musicie wiedzieć, że były to jedynie podróbki lub budynki wzorowane na oryginalnym Kapitolu. Przed powstaniem budynku Kongres obradował w różnych miejscach w Pensylwanii, New Jersey i Maryland. Jednak od czasu oddania Kapitolu do użytku, Kongres urzęduje właśnie tam.

Archiwum Narodowe i Muzeum Historii Naturalnej

Podczas planowania zwiedzania Waszyngtonu warto również wziąć pod uwagę Archiwum Narodowe, które przechowuje takie dokumenty, jak oryginały Deklaracji Niepodległości (ogłoszonej w 1776 roku), Konstytucji czy Karty Praw (z roku 1789).

Miejscem wartym zobaczenia jest również Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Tym bardziej warto się do niego wybrać, nawet jeśli kojarzy nam się jedynie z filmem "Noc w muzeum". Od czasu premiery filmu zaszły tam spore zmiany i wprowadzono wiele nowych atrakcji oraz udogodnień adekwatnych do współczesnych osiągnięć techniki i obecnej wiedzy. Muzeum Historii Naturalnej, założone już w 1910 roku, jest nie lada atrakcją nie tylko dla dzieci. Szczególnie wrażenie na zwiedzających robią miejsca takie jak Pawilon Motyli, gdzie odbywa się spacer pośród latających wokół wszelkiego rodzaju przedstawicieli tego gatunku oraz Sant Ocean Hall, gdzie zobaczyć można wiele eksponatów związanych z oceanami, w tym największe ssaki na świecie.

National ZOO

Poza Muzeum Historii Naturalnej doskonałą atrakcją dla dzieci będzie wizyta w National ZOO. Zajmuje się przede wszystkim opieką nad ponad 4 tysiącami zwierząt z 400 różnych gatunków.

Na koniec polecamy spacer po samym mieście. Zwiedzanie Waszyngtonu pieszo będzie doświadczeniem fascynującym i pozwoli na poznanie atmosfery miasta od podszewki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości