Podróże

Kraina 44 wysp. Tu żyją najszczęśliwsze zwierzęta na świecie

Podróże

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Marek Zieliński
Do zobaczenia w krainie 44 wysp

Michał Cessanis zaprasza w podróż nad Zalew Szczeciński, gdzie na olbrzymich połaciach terenu można stanąć twarzą w twarz z dziką naturą. Delta Świny to również niesamowita historia. Sprawdź, dlaczego warto tam pojechać.

Delta Świny

Świnoujście jest położone na 44 wyspach. Zaledwie trzy z nich są zamieszkałe: Uznam, Wolin i Karsibór. Pozostałe to prawdziwy raj dla wodnego ptactwa i dzikiej przyrody.

- Kraina 44 wysp to nazwa potoczna - wyjaśnia Ryszard Szczepański, mieszkaniec Świnoujścia. - Tak naprawdę jest to wsteczna delta Świny - doprecyzowuje.

Na rozległych terenach można również obserwować niesamowitą hodowlę konika polskiego i bydła szkockiego. Zwierzęta zostały sprowadzone na te tereny w charakterze naturalnych kosiarek.

- Koniki polskie to polska rasa, która została odtworzona w latach 30. ubiegłego stulecia - zdradza Kazimierz Rabski z Parku Natury Zalewu Szczecińskiego. - Blisko 600 hektarów mają do dyspozycji koniki polskie i krowy rasy Scottish highland. W 1995 roku utworzyłem stowarzyszenie. Udało nam się od rządu holenderskiego i królowej Beatrix otrzymać środki. Kupiliśmy 1000 hektarów. Wiedziałem, co zrobić, by te tereny stały się oazą spokoju, królestwem dzikich ptaków i łąk, a do tego były potrzebne żywe kosiarki - dodaje.

Wikingowie na polskiej ziemi

Kraina 44 wysp to nie tylko bogactwo natury, ale też fascynująca historia. Na wyspie Wolin odnajdywane są ślady działalności Wikingów.

- Docierali tutaj jako najeźdźcy, ale mówi się, że w X wieku został przez nich założony Jomsborg. Osada ta pełniła rolę miejsca, gdzie młodzi wojowie uczyli się walczyć - zdradza Agnieszka - Od ponad stu lat są prowadzone wykopaliskowe badania w Wolinie i w czasie tych wykopalisk znaleziono dużo zabytków kultury słowiańskiej, ale też skandynawskiej, pierścień z Iranu, jedwab z Chin, czyli dużo rzeczy świadczących o kontaktach handlowych i o tym, skąd ludzie do Wolina docierali - zaznacza.

Realiom życia sprzed 1000 lat można się przyjrzeć w Centrum Wikingów i Słowian. To kolejny z wielu powodów, by odwiedzić Pomorze Zachodnie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości