Podróże

Jakie miejsca warto zobaczyć na Costa de la Luz?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski

Costa de la Luz ciągnie się od Gibraltaru po ujście Gwadiany. Piaszczyste plaże i wiele historycznych miejsc do zwiedzenia sprawiają, że corocznie na wybrzeże przybywa mnóstwo turystów.

Uroku tej części hiszpańskiego wybrzeża dodają także zielone tereny, które w wielu miejscach są nadal dziewicze. Costa de la Luz to także miejsce, z którego Krzysztof Kolumb zaczynał swoją wyprawę przez Atlantyk.

Costa de la Luz - położenie

Costa de la Luz w Hiszpanii to region Andaluzji, który słynie z naturalnego piękna. Z tego powodu stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku dla osób ceniących spokój i ciszę w otoczeniu przyrody. Ta wysunięta najbardziej na zachód część Hiszpanii obfituje w wiele miejsc, które zapierają dech w piersiach. Jej wschodnia część ciągnie się od miasta Kadyks aż do miejscowości Tarifa. Zachodnia część natomiast obejmuje obszar od Kadyksu po granicę z Portugalią.

Cechą wyróżniającą Costa de la Luz są na pewno piękne, długie plaże ze złocistym piaskiem, które wzbudzają zachwyt turystów. Do tego jest tam niezwykle zielono. Znaczną część wybrzeża zajmują parki narodowe, co sprawia, że miejsce to nabiera większego uroku. Wiele terenów jest bowiem jeszcze nie odkrytych przez człowieka i zupełnie dziewiczych. Ponadto w tej części Półwyspu Iberyjskiego występują rzadko spotykane zwierzęta czy gatunki roślin, a to czyni ją wyjątkową w swoim rodzaju. Co więcej, na terenie Costa de la Luz znajduje się wiele gajów oliwnych czy sadów drzew pomarańczowych. Warto wspomnieć, że jest to także idealne miejsce dla miłośników golfa. Pól do uprawiania tego sportu jest tam pod dostatkiem.

Co warto zobaczyć na Costa de la Luz?

Miejsc wartych rekomendacji w tej części wybrzeża jest od groma. Do najważniejszych należą: Kadyks, Tarifa, Jerez de la Frontera czy Huelva. Zaczynając wycieczkę od pierwszego z wymienionych, nie sposób nie wspomnieć o tym, że to właśnie z Kadyksu Krzysztof Kolumb wyruszał w swoje podróże do Nowego Świata. To najważniejsze miasto na Costa de la Luz, położone na skalistym półwyspie, pełne urokliwych zabytków. Będąc w nim, warto zobaczyć bogato zdobioną barokową katedrę Catedral Nueva czy kompleks forteczny Castillo de Santa Catalina.

Tarifa zaś to miejscowość idealna dla surferów, ale także jeden z bardziej popularnych kurortów na wybrzeżu. Nieopodal znajduje się kościół San Mateo i średniowieczny zamek Castillo de Guzman.

Jerez de la Frontera to z kolei stolica hiszpańskiego wina sherry. Mieści się tutaj także Muzeum Flamenco oraz wiele zabytkowych kościołów. Atrakcją miasta są też słynne tańczące konie. Bardzo urokliwym miejscem jest Vejer de la Frontera, słynące z małych uliczek i białych domków, przypominające nieco greckie Santorini.

Miejscem, którego zdecydowanie nie powinno się pominąć podczas wyprawy na Costa de la Luz, jest największy w Europie i wpisany na listę UNESCO Park Narodowy Donana, w którym można zobaczyć rysia iberyjskiego oraz inne zagrożone gatunki zwierząt i roślin, a także rzadkie ptaki. Park jest położony na terenie prowincji Huelva, znanej z małych rybackich miejscowości. To właśnie tam znajduje się także imponujące pasmo gór Sierra de Aracena i Grota Cudów. W Huelvie, stolicy prowincji, warto odwiedzić Muzeum Krzysztofa Kolumba, gdzie można zobaczyć rekonstrukcję statków słynnego odkrywcy. W Huelvie można też ponoć zjeść najlepsze hiszpańskie krewetki!

Costa de la Luz - klimat

Dla tych, którzy lubią wypoczynek w gorących destynacjach, dobrym wyborem będzie właśnie Costa de la Luz. Średnia roczna temperatura wynosi tu około 20 stopni, a latem często przekracza 30 stopni. Orzeźwiająca morska bryza znad Atlantyku przynosi jednak upragnioną ulgę w czasie upałów, dając sporo wytchnienia. Panuje to także duża wilgotność powietrza, wynosząca ok. 70%. Nie bez powodu Costa de la Luz zwane jest "wybrzeżem światła". Opady deszczu zdarzają się w sezonie letnim rzadko, a pogoda dopisuje praktycznie zawsze.

Jeśli chodzi o temperaturę wody, to jest ona znacznie chłodniejsza niż np. na Costa del Sol czy Costa Blanca. Jest to spowodowane bliskością Oceanu Atlantyckiego. Do tego w tej części wybrzeża jest też dość wietrznie. Sądząc jednak po liczbie przybywających tutaj turystów, te czynniki nie osłabiają atrakcyjności tego regionu jako miejsca wakacyjnego wypoczynku. Do tego silne wiatry są idealne dla surferów i kitesurferów. Plaże idealne do uprawiania tego rodzaju sportów to np. Playa de Valdevaqueros czy Playa de Los Lances.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej
Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Jorg Greuel/Getty Images

Pozostałe wiadomości