Podróże

Dlaczego warto odwiedzić Eindhoven? Atrakcje miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Eindhoven to miasto, które większość turystów traktuje jak punkt przesiadkowy na trasie innych podróży. Podobnie jest w przypadku Polaków, którzy korzystają z atrakcyjnych lotów na trasie Warszawa – Eindhoven czy Katowice – Eindhoven. Warto jednak w mieście Philipsa zatrzymać się na nieco dłuższą chwilę. Nie tylko ze względu na słynny stadion PSV.

Eindhoven w Holandii przyciąga przede wszystkim współczesną architekturą. Uwagę zwracają ceglane osiedla mieszkalne, park miejski czy zabytkowy młyn wodny, który przyciągnął wzrok samego Van Gogha. Do tego oczywiście trzeba wspomnieć o charakterystycznych holenderskich wiatrakach, między innymi tych znajdujących się w Best, St. Jin oraz Zelst.

Eindhoven – położenie

Eindhoven znajduje się na południu Holandii w Północnej Brabancji. To jedno z największych miast w Niderlandach. Zajmuje powierzchnię około 90 km². Zamieszkuje je 225 000 osób. Nazwa miasta pochodzi od słów „eind”, czyli koniec oraz „hoeve”, czyli część powierzchni, zagroda.

Skąd na lotnisko Eindhoven?

Do Eindhoven z Polski leci się około dwóch godzin. Zarówno standardowe, jak i tanie linie lotnicze oferują loty na trasie Warszawa – Eindhoven, Lublin – Eindhoven, Kraków – Eindhoven lub Poznań – Eindhoven. Do lotniska Eindhoven bez większych problemów można więc dolecieć właściwie z każdego regionu Polski bez konieczności dojeżdżania na przykład do lotniska w stolicy. Co ważniejsze, ceny biletów u tanich operatorów potrafią zaskakiwać. Do holenderskiego miasta można polecieć dosłownie za kilka złotych. Wystarczy skorzystać z najbliższej promocyjnej puli biletów. Z lotniska do centrum miasta dotrzeć można między innymi specjalnymi autobusami. Czas takiego przejazdu wynosi około 20 minut, a podróż kosztuje od 2 do 4 euro.

Jak dojechać z Eindhoven do Amsterdamu? Wystarczy na dworcu Eindhoven przesiąść się w bezpośredni pociąg do Amsterdamu. Składy takie kursują co pół godziny, podróż zajmuje około 80 minut i kosztuje 20 euro. Z tego powodu wiele osób wybiera Eindhoven jako punkt przesiadkowy podczas podróży z Polski do Amsterdamu. Mimo iż zajmuje to trochę więcej czasu, to podróż taka jest o wiele tańsza aniżeli bezpośredni lot do Amsterdamu. Osoby, które chcą zwiedzić okolice Amsterdamu, Hagi czy Rotterdamu, mogą również skorzystać z wypożyczalni samochodów w Eindhoven. Miasto to jest bowiem dobrą bazą wypadową w wielu kierunkach.

Eindhoven – co warto zobaczyć?

Atrakcje w Eindhoven to zarówno bardzo nowoczesne, designerskie budynki, jak i klasyczne ceglane osiedla. Nie sposób zapomnieć o wiatrakach, stadionie PSV czy muzeum Phillipsa.

Podróż po mieście najlepiej jednak rozpocząć od Marktu, czyli ścisłego centrum zamkniętego dla samochodów. Obok przepięknych deptaków pełno tu barów, klubów i restauracji. W pobliżu znajduje się również słynne centrum zakupowe Eindhoven. Warto skorzystać z wypożyczalni rowerów i odwiedzić ścieżki ciągnące się wzdłuż rzeki Dommel i parku Anne Franklpantsoen, charakterystycznej dla Holandii zielonej, miejskiej wyspy.

To jednak nie wszystko, co ma do zaproponowania Eindhoven. Park rozrywki, czyli Genneper, mieści pływalnię Tongelreep, aquapark, Ice Sport Center, a także miejsca do gry w golfa, minigolfa, jazdy konno. Znajduje się tu również Centrum Edukacji Środowiskowej.

Zwiedzanie Eindhoven ze sztuką w tle

Do Eindhoven przyciągają miłośników sztuki i designu między innymi Abbemuseum – centrum sztuki współczesnej oraz De Bergen, czyli dzielnica sztuki. Miasto uchodzi za holenderską stolicę designu, a unikatowe galerie i klimatyczne sklepiki tylko utwierdzają w tym przekonaniu. To tutaj znajduje się również Akademia Designu, gdzie wiedzę o sztuce i kreatywności zgłębiają młodzi projektanci nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy. Interesujący jest również pomnik Michaela Jacksona w Eindhoven, który powstał w 1995 roku z okazji wydania albumu HIStory: Past, Present & Future, Book 1.

Eindhoven – ciekawe miejsca

Zabytki w Eindhoven, także te pochodzące nawet z XIII wieku, zostały w dużej mierze zniszczone podczas II wojny światowej . Na szczęście zachował się na przykład zabytkowy młyn wodny, wybudowany w XIII wieku przez miejscowych mnichów. Niestety jest on otwarty dla zwiedzających jedynie w soboty, w godzinach przedpołudniowych.

Co warto jeszcze zobaczyć w Eindhoven? Przede wszystkim słynną fabrykę Phillipsa, w której obecnie mieści się restauracja. Jeśli ktoś jednak jest ciekawy historii elektryczności, może udać się do mieszczącego się również w mieście Eindhoven Muzeum Phillipa.

Nocne życie w Eindhoven

Miasto Eindhoven słynie z intensywnego życia nocnego. W centrum znajduje się wiele klubów i pubów, w których można spędzić wieczór. W listopadzie wielu turystów przyciąga pokaz świateł w Eindhoven obywający się podczas tradycyjnego festiwalu światła GLOW.

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Juan Monte/Getty Images

Pozostałe wiadomości