Parenting

Jak opiekuje się małym dzieckiem doświadczona, a jak młoda matka? Różnice są kolosalne

Parenting

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
YouTube
Matka opiekuje się chorym synem

Rodzicielstwo wiąże się z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Każda kochająca mama chce opiekować się swoją pociechą jak najlepiej, ale wychowywanie to proces długi i niełatwy. Inne podejście do spełniania zachcianek maluchów ma świeżo upieczona mama, a inne ta doświadczona. Skąd biorą się różnice? W humorystyczny sposób przedstawiła je zajmująca się trojgiem kilkulatków Tova Leigh.

Opieka nad dzieckiem - różnice między młodą a doświadczoną matką

Młode mamy, szczególnie te, które dopiero nabierają doświadczenia w rodzicielstwie i wychowują swoje pierwsze dziecko, bardzo często ulegają presji społeczeństwa i starają się odgrywać swoją rolę w sposób idealny.

Dogadzają pociechom w niemal wszystkich sytuacjach, bywają nadopiekuńcze, chuchają i dmuchają na malucha, by nie zadziała mu się żadna krzywda. I bardzo dobrze, ponieważ odpowiedzialność jest kwestią priorytetową, ale warto również pamiętać o zdrowym dystansie do rodzicielstwa, które z biegiem czasu zmienia swoje oblicze.

Wie o tym doskonale Tova Leigh - pisarka, vlogerka i matka trojga dzieci. Kobieta robi karierę w sieci, publikując na platformach streamingowych parodiowe filmiki dotyczące życia codziennego. Tym razem podjęła temat różnic między doświadczonym a młodym rodzicem.

Gwiazdy o macierzyństwie

Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Na nagraniu występuje wraz z przyjaciółką. Obie panie w tych samych sytuacjach przedstawiły zupełnie odmienną, kontrastującą postawę parentingową.

Jedna z kobiet, nazwana "młodą mamą", jest nadopiekuńcza i zestresowana, natomiast druga, reprezentująca "matki weteranki", ma w sobie luz, duże poczucie humoru i potrafi obiektywnie ocenić, kiedy dziecku naprawdę dzieje się krzywda. Filmik, choć bardzo stereotypowy, bawi i ukazuje fragmenty rzeczywistości każdej mamy.

Nadopiekuńczość vs. pełen luz - jak matki wychowują dzieci?

Tova Leigh i jej przyjaciółka spędzają czas wspólnie z dziećmi. Panie siedzą w ogrodzie i przyglądają się zabawom swoich maluchów. Sielski obrazek na nagraniu zakłócają codzienne sytuacje. W tle słychać, jak mali podopieczni płaczą, biją się, wchodzą na drzewo i głośno sygnalizują swoje potrzeby.

- Jesteś spragniony? Mam tutaj wodę, świeżo tłoczony sok i mleko sojowe - słyszymy z ust młodej mamy, która stara się spełniać każdą zachciankę dziecka.

- Jesteś spragniony? Zliż pot ze swoich ust - reaguje z nutką humoru doświadczona rodzicielka.

- Och, kochanie! Nic ci nie jest? Mamusia już idzie, przytuli, założy plasterek, chodź do mnie - mówi matka jedynaka.

- Krwawisz? Nie? Więc nic Ci nie jest - ripostuje opiekunka trojga dzieci.

- Jesteś głodny? Chcesz ręcznie robiony przeze mnie przecier? - pyta młoda kobieta.

- Jesteś głodny? Tu masz chipsy - proponuje dziecku druga z pań.

Takich zabawnych przykładów można znaleźć na nagraniu Tovy Leigh znacznie więcej. Przedstawione różnice są mocno przerysowane, ale mają w sobie nutkę prawdy. Filmik nie zachęca do nieodpowiedzialnego rodzicielstwa, a do zrzucenia z siebie ciężaru wizji idealnego macierzyństwa, które w rzeczywistości nie istnieje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: YouTube

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

Pozostałe wiadomości