Ile kosztuje wychowanie dziecka? Ekspertki mówią, na czym oszczędzać

Autor:
Michalina
Kobla
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Dzień Dobry TVN
wideo 2/23

Waloryzacja świadczenia "500+" jest jedną z przedwyborczych zapowiedzi PiS-u. Nadal jednak wypłacane comiesięcznie 800 zł pozostanie kroplą w morzu wydatków, jakie ponoszą rodzice. Ile kosztuje wychowanie dziecka? Na to pytanie w programie Dzień Dobry TVN starały się odpowiedzieć dziennikarka Paulina Socha-Jakubowska i Monika Madej.

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Nasze gościnie wiedzą doskonale, jak wielkie koszty ponoszą młodzi rodzice. Paulina jest mamą 6-letniej Hany, a Monika, 2-letniego Filipa. Druga z wymienionych przedstawiła swoje dokładne wyliczenia:

  • miesięczne koszty utrzymania niemowlaka - 490-1500 zł,
  • miesięczne koszty utrzymania przedszkolaka - 760-4000 zł,
  • miesięczne koszty utrzymania dziecka w wieku szkolnym - 900-4600 zł.

W programie przytoczono również szacunki, według których w 2022 r. wychowanie jednego dziecka kosztowało 265 tys. zł, a dwójki - 439 tys. zł.

Koszty utrzymania dziecka

Zbliżają się wakacje - dla niektórych rodziców oznacza to kolejne koszty. - Półkolonie dla 6-latki, to jest koszt tygodniowy, mówię o tygodniowej opiece 8-godzinnej, to jest koszt około 1000 zł w Warszawie - mówiła Paulina Socha-Jakubowska.

- Ja zachęcam rodziców, żeby oszczędzać, kiedy się da, a najbardziej się da na początku, bo jak to dziecko jest starsze, to już się chce modnie ubrać, chce gdzieś wyjść z kolegami - dodała Monika Madej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości