Parenting

Dlaczego nie cieszę się, że urodziłam? Depresja poporodowa – objawy, przyczyny i leczenie

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta z noworodkiem w fotelu.

Depresja poporodowa to zespół zaburzeń psychicznych dotyczących nastroju kobiet po urodzeniu dziecka. Choroba może mieć różny przebieg i towarzyszyć jej mogą różne objawy, pozornie niecharakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych. Na pytanie, jak długo trwa depresja poporodowa i jak pomóc młodej mamie, nie ma jednej odpowiedzi. Jedno jest pewne – zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.

Okres ciąży z reguły jest dla kobiety czasem wyjątkowym. Świadomość, że w jej organizmie rozwija się mały człowiek będący owocem miłości, napełnia przyszłą mamę radością i optymizmem. Myśl, że po dziewięciu miesiącach przytuli wyczekiwaną istotę, jest ekscytująca. Dodatkowo wszystkie przygotowania związane z urządzaniem pokoju, kupowaniem wózka i ubranek potrafią poprawić nastrój. Nierzadko mówi się, że kobiety ciężarne są jakby "na haju". Za ten stan w dużej mierze odpowiedzialne są hormony płciowe, których stężenie w trakcie ciąży znacząco wzrasta.

Złe samopoczucie czy depresja po porodzie?

Skoro w trakcie ciąży kobiety mają z reguły podniesiony nastrój, co dzieje się po porodzie, że nagle pojawia się smutek i przygnębienie?

Przyczyną złego samopoczucia po ciąży mogą być szalejące hormony. W ciąży i w czasie porodu w organizmie kobiety występuje wysoki poziom estrogenu, który znacznie spada wkrótce po narodzinach dziecka. Obniża się także poziom progesteronu. Dochodzi natomiast do wzmożonego wydzielania hormonu umożliwiającego karmienie piersią – prolaktyny. Poprawy stanu emocjonalnego można oczekiwać około tydzień do dziesięciu dni po porodzie, kiedy zostaje ustanowiona równowaga hormonalna.

Nie ma zatem nic nadzwyczajnego w tym, że młoda matka po urodzeniu dziecka czuje spadek nastroju. Ten jednak zwykle szybko mija. Zdarza się, że takie samopoczucie utrzymuje się dłużej. Jeśli stan taki trwa więcej niż dwa tygodnie, można podejrzewać depresję poporodową.

Depresja poporodowa – przyczyny

Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju charakteryzujące się występowaniem objawów epizodu depresyjnego , który występuje w ciągu trzech miesięcy od porodu i utrzymuje się od dwóch do sześciu miesięcy.

W związku z tym, iż objawy w postaci bezsenności, ubytku masy ciała oraz zmniejszenia popędu seksualnego są naturalnymi objawami występującymi w ciągu kilku miesięcy po porodzie, aby można było potwierdzić diagnozę depresji poporodowej, muszą wystąpić dodatkowe objawy, które nie są charakterystyczne dla innych postaci depresji.

Przyczyny depresji poporodowej są głównie środowiskowe oraz psychologiczne. Należą do nich m. in: młody wiek matki, niestabilna sytuacja z partnerem, brak wsparcia ze strony rodziny czy aktualne stresujące wydarzenia. Do innych istotnych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia depresji poporodowej można zaliczyć przebyty wcześniej epizod depresyjny.

Depresja poporodowa – objawy

Tak jak w każdym zaburzeniu depresyjnym stopniowo obniża się nastrój, człowiek staje się apatyczny i bierny, tak i tu – objawy depresji poporodowej koncentrują się wokół zmniejszenia do minimum aktywności osoby chorej. Najchętniej przebywa ona z dala od innych osób, w samotności i całkiem zamyka się w sobie. Z tego stanu nie są w stanie uwolnić jej ani bliscy, ani pozytywne wydarzenia w jej życiu. To, co do tej pory przynosiło przyjemność, staje się obojętne. Ograniczenie aktywności życiowej, postępująca utrata dotychczasowych zainteresowań, trudności w podejmowaniu różnych działań aż do skrajnego zaniechania tych czynności (abulia) – pojawiają się na przykład trudności ze wstaniem z łóżka czy wykonaniem najprostszych czynności higienicznych. Stopniowo dochodzi do utraty energii życiowej i zmniejszenia wrażliwości na bodźce emocjonalne (apatia), męczliwości, utrzymującego się zmęczenia z ograniczeniem codziennej aktywności. Czasami objawom tym towarzyszy niepokój, drażliwość oraz niemożność znalezienia sobie miejsca.

Poza tym występują symptomy charakterystyczne już tylko dla depresji poporodowej. Jest to przesadne zamartwianie się o stan zdrowia dziecka, które rozwija się prawidłowo i nie prezentuje żadnych chorobowych objawów. Może dochodzić do osłabienia więzi z dzieckiem– matka nie chce karmić, przewijać, zajmować się niemowlęciem, ponadto nie okazuje mu czułości. W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się myśli lub nawet zamiary dotyczące skrzywdzenia dziecka.

Depresja poporodowa – leczenie

Na pytanie, jak długo trwa depresja poporodowa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W większości przypadków leczenie depresji poporodowej zaczyna się od zapewnienia matce wsparcia najbliższych, zwłaszcza ojca dziecka, okazywania cierpliwości i akceptacji. W cięższych wypadkach pomóc w depresji może leczenie lekami przeciwdepresyjnymi, jednakże większość z nich jest przeciwwskazana w trakcie karmienia piersią, dlatego farmakologię włącza się tylko w przypadku braku skuteczności innych form terapii.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Depresja poporodowa może trwać nawet 3 lata

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: FatCamera/Getty Images

Pozostałe wiadomości