Zerowy VAT może zostać przedłużony do końca 2023 roku. Kiedy oficjalna decyzja?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Wyprzedaże - okazje czy pułapki?
Wyprzedaże - okazje czy pułapki? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Obowiązujący zerowy VAT na żywność ma zostać przedłużony. Tak wynika z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 roku. Do kiedy będzie obowiązywało to rozwiązanie?

Zerowy VAT - do kiedy?

Na początku lutego 2022 roku w życie weszła druga odsłona tzw. tarczy antyinflacyjnej. W ramach niej wprowadzono między innymi zerowy VAT na żywność. Już w grudniu minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność do końca czerwca 2023 roku. Jednak, jak wynika z programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z dnia 17 marca 2023 roku, rozwiązanie ma zostać z nami na dłużej.

W prospekcie napisano, że "stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd". Jako skuteczne rozwiązania podano tarcze antyinflacyjne, dzięki którym obniżono VAT.

- Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku - napisano w dokumencie.

Na co zerowy VAT?

VAT obniżony został na niektóre produkty żywnościowe. Dotyczyło to owoców, warzyw, mięsa, nabiału, a także produktów zbożowych. Zerowa stawka została utrzymana dla tych produktów do czerwca 2023 roku, jednak prawdopodobnie zostanie ona przedłużona.

Kiedy decyzja o przedłużeniu zerowego VAT-u?

TVN24 zapytało Ministerstwo Finansów, czy zapadła decyzja o przedłużeniu zerowego VAT-u do końca 2023 roku. W odpowiedzi można przeczytać, że "Ministerstwo Finansów cały czas monitoruje sytuację. Jeśli będzie taka potrzeba będą podejmowane decyzje o dalszym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność".

Z kolei podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że "rząd w kwietniu powinien zdecydować o ewentualnym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność".

-W zakresie tarcz antyinflacyjnych podejmujemy decyzje praktycznie z 2-3-miesięcznym wyprzedzeniem, jeżeli chodzi o kwestie związane z obowiązywaniem stawki, więc te decyzje, o których pan mówi, zapewne będą podjęte w kwietniu, tak aby była jasność, jeżeli chodzi o stawki podatkowe na kolejne półrocze - odpowiedział Mueller zapytany o perspektywy przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność na drugą połowę roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: joshhhab/Getty Images

Pozostałe wiadomości