"To była najpotężniejsza zorza polarna ostatnich sześciu lat!". Spektakularne zdjęcia polskiego nieba

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Facebook.com
Łowcy zórz
Łowcy zórz Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

W nocy z czwartku na piątek nad Polską ukazała się zjawiskowa zorza polarna. Szczególnie intensywne kolory przybrała nad północną częścią kraju. - To było niesamowite - przyznał popularyzator nauki Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Zorza polarna na polskim niebie

Ubiegłej nocy spektakularna zorza polarna ukazała się nad Polską. Zjawisko było dostrzegalne szczególnie na północy kraju. -  To już oficjalnie: To była najpotężniejsza zorza polarna ostatnich sześciu lat! Burza magnetyczna osiągnęła poziom G4 (Kp8)! Wartość Kp mierzona lokalnie w Kirunie osiągnęła nawet Kp9, a więc najwyższą wartość! - poinformował Karol Wójcicki na facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach". 

Jak dodał popularyzator nauki, nie do końca jest jasne, co ją wywołało. - Niezależnie, co było źródłem tych zórz polarnych, stojąc u progu pasa 29 na Lotnisku Chopina, po raz ostatni sprawdziłem dane z satelity (tuż przed włączeniem trybu samolotowego). Byłem absolutnie pewien, że zorza będzie widoczna tuż po tym, jak wzbijemy się Airbusem A321 ponad chmury. I tak też się stało! - przekazał.

Karol Wójcicki przyznał, że zorzę polarną w postaci zielonej wstęgi dostrzegł nad północno-zachodnim horyzontem ok. 21:30. Z każdą kolejną chwilą zjawisko było coraz lepiej widoczne, a o 21:55 na niebie ukazały się spektakularne czerwone słupy.

Spektakularne zdjęcia zorzy polarnej

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć ukazujących spektakl na nocnym niebie. Jedno z zapierających dech w piersiach wykonał Karol Wójcicki prosto z pokładu samolotu.

Ten kadr ustrzeliłem ok. 30 minut po starcie. Wciąż nad Polską! Szaleństwo!

Rzadkie zjawisko udokumentowane zostało również w gminie Kamień Pomorski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Facebook.com

Źródło zdjęcia głównego: Owen Humphreys - PA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości