Jaka będzie pogoda w długi weekend czerwcowy i na Boże Ciało? "Będzie burzowo, deszczowo i gorąco"

Jaka będzie pogoda w długi weekend czerwcowy i na Boże Ciało? "Prognozy są optymistyczne"
Źródło: x-news/TVN Meteo
Prognoza pogody na 7, 8, 9, 10, 11 czerwca 2023
Prognoza pogody na 7, 8, 9, 10, 11 czerwca 2023
Parki z romantyczną atmosferą
Parki z romantyczną atmosferą
Wiosna, ach to ty!
Wiosna, ach to ty!
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Skaldowie – „Wiosna”
Skaldowie – „Wiosna”
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Szukamy wiosny w lesie
Szukamy wiosny w lesie
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
Przygotowania do wiosny
Przygotowania do wiosny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Boże Ciało i długi weekend czerwcowy właśnie się zaczęły. Część osób planuje wybrać się na krótki urlop. Początkowo temperatury będą wysokie - będzie burzowo, deszczowo i gorąco, wręcz wakacyjnie. Jednak w końcówce tygodnia można spodziewać się zmian w pogodzie. Sprawdź prognozę pogody na długi weekend czerwcowy i Boże Ciało.

Jaka będzie pogoda na Boże Ciało 2023?

Nad Polską znajdują się pogodne wyże Wiola i Xamar, których centra ulokowane są nad Środkową Europą i Wyspami Brytyjskimi. Na wschodzie wciąż utrzymuje się arktyczne powietrze polarne, płynące z północy. Od zachodu zacznie napływać znacznie cieplejsza masa powietrza. Wciąż jednak możliwe będą poranne przymrozki przy gruncie w północnej i wschodniej części kraju.

We czwartek - Boże Ciało (8 czerwca) niże z południa będą wdzierały się nad Polskę, w efekcie przynosząc kłębiaste chmury, przelotne opady deszczu, a także burze. Na południu kraju mogą pojawić się alerty IMGW pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Wiatr słaby i umiarkowany, będzie wzmagał się podczas burz, w porywach do 70-90 km/h. Termometry wskażą od 22 st. C na Podkarpaciu, 24 st. C na Dolnym Śląsku, 25 st. C w centrum i 26 st. C na Suwalszczyźnie. Najcieplej będzie na Nizinie Szczecińskiej - do 28-29 st. C.

- Nad południowymi i południowo-wschodnimi regionami w ciągu najbliższej doby będzie zalegać front atmosferyczny z piętrzącymi się chmurami kłębiastymi, w tym burzowymi. Z południowego wschodu napłynęła ciepła i wilgotna masa powietrza - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Na czwartek 8 czerwca IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem (dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego) i upałami (dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego).

Prognoza pogody na długi weekend czerwcowy

W piątek (9.06) będzie dużo chmur z lokalnymi rozpogodzeniami. W zdecydowanej większości kraju możliwe przelotne opady deszczu (do 25 l/mkw). Jedynie na północnym zachodzie bez deszczu. Burz można spodziewać się w większości Polski - jedynie na Nizinie Szczecińskiej będzie pogodnie. Termometry wskażą od 23 st. C na Podkarpaciu, 24 st. C na Dolnym Śląsku, 25 st. C w centrum, 26 st. C na Suwalszczyźnie, a najcieplej będzie na Nizinie Szczecińskiej - do 27 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany będzie wiał z kierunków północno-wschodnich. Podczas burz będzie się nasilać.

Do godziny 20 wciąż będą obowiązywały ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami. Dodatkowo IMGW prognozuje wydanie żółtych alertów przed burzami dla województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. 

W sobotę (10.06) podobnie jak w piątek - duże zachmurzenie z przelotnymi przejaśnieniami. W większości Polski spodziewane są burze z deszczem, znów pogodnie będzie jedynie na Nizinie Szczecińskiej. Termometry wskażą od 22 st. C na Podkarpaciu, 23 st. C na Dolnym Śląsku i Suwalszczyźnie, 24 st. C w centrum i do 26 st. C na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków północno-wschodnich.

W sobotę wciąż utrzymywać się będzie niebezpieczna aura. IMGW prognozuje wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

W niedzielę (11.06) w końcu więcej słońca i mniej opadów deszczu. Dużo chmur i opady mogą pojawić się na południowym zachodzie kraju. Lokalnie mogą pojawić się burze, jednak IMGW nie prognozuje wydania ostrzeżeń przed intensywnymi zjawiskami atmosferycznymi. Temperatura jednak nieco spadnie i termometry wskażą do 21 st. C na Podkarpaciu, 22 st. C na Suwalszczyźnie i Dolnym Śląsku i do 23 st. C na Nizinie Szczecińskiej i w centrum. Najwięcej słońca będzie na wschodzie kraju, tam też znacznie mniej chmur. Wiatr słaby i umiarkowany wciąż będzie wiał z kierunków północno-wschodnich.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: jingjing zhang/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla