77-latka ofiarą oszustwa "na koronawirusa". Straciła 10 tys. zł

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
jawor.policja.gov.pl/TVN24
Seniorka wyjmująca drobne z portmonetki

Oszuści znajdują coraz nowsze sposoby, by wyłudzić pieniądze od seniorów. Tym razem połączyli doskonale znaną metodę "na syna" i "na policjanta" z pandemią koronawirusa. Jej ofiarą stała się 77-letnia mieszkanka Jawora na Dolnym Śląsku. Policja apeluje o ostrożność.

Jawor. 77-latka ofiarą oszustwa na "koronawirusa"

77-letnia mieszkanka Jawora straciła 10 tys. złotych po tym, jak padła ofiarą oszusta. Na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z Legnicy. Poinformował kobietę, że jej syn ma koronawirusa, w bardzo ciężkim stanie przebywa w szpitalu i potrzebne są pieniądze na zakup nierefundowanych leków.

Oszust zapytał, czy seniorka chce porozmawiać z synem. Kobieta w słuchawce usłyszała zduszony głos rzekomo swojego syna, który kaszląc prosił, by kobieta wybrała z konta pieniądze i przekazała na zakup leków. Oszust polecił seniorce, by ta nikomu o sprawie nie mówiła i do nikogo nie dzwoniła

Zobacz wideo: Oszustwa na SMS-y od kurierów

Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów Źródło: Dzień Dobry TVN

Oszustwo "na koronawirusa"

Seniorka postępowała zgodnie z instrukcją oszusta. Była przekonana, że pomaga synowi. Z policyjnego opisu dowiadujemy się, że 77-latka wybrała z konta wszystkie swoje oszczędności, po czym włożyła je do koperty. Mężczyzna przekazał, żeby zostawiła pieniądze pod wycieraczką. Dodał, że kobieta też może być zakażona COVID-19, więc poradził, żeby nie kontaktowała się z nikim i czekała, aż przyjedzie pogotowie, które zrobi jej test. 77-latka dopiero po dłuższym czasie zorientowała się, że ją oszukano.

Apel policji

Jaworska policja po raz kolejny zaapelowała do seniorów o ostrożność. Jak podkreśliła, metody działań przestępców praktycznie się nie zmieniają. W tym przypadku obok metody "na policjanta" i "na syna" oszust wykazał się sprytem i dotknął aktualnego tematu, jakim jest pandemia koronawirusa.

Funkcjonariusze radzą, aby m.in. bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania i informować funkcjonariuszy o każdej próbie oszustwa.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: jawor.policja.gov.pl/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

Pozostałe wiadomości