Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. "Ta historia ma swój początek w 1920 roku"

Aktualizacja:
Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Anna Senkara
Źródło:
bibliotekawszkole.pl
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Jak żółty miś z czerwoną koszulką stał się znany na całym świecie i kto podkładał jego głos w Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli reporterka Anna Senkara i aktor Maciej Kujawski.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka - fenomen żółtego misia

Twórcą Kubusia Puchatka jest Anglik, Aleksander Alan Milne. Jak go wymyślił? Ta historia ma swój początek w 1920 roku, kiedy na świat przyszedł syn pisarza, Krzyś. W sierpniu 1921 roku mama chłopca, Daphne Milne, podarowała mu na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie. Gdy Krzyś nieco podrósł, uwielbiał wybierać się do londyńskiego. Wiadomo, że jego ulubionym zwierzęciem była niedźwiedzica Winnipeg, która niegdyś stała się żywą maskotką kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Na jej cześć chłopiec nazwał swojego pluszaka Winnie the Pooh. Aleksander Alan Milne przypatrując się zabawom Krzysia i jego fascynacji misiem, wpadł na pomysł napisania książki, która szybko stała się nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.

- Tak naprawdę pierwowzór Stumilowego Lasu znajduje się w Sussex. (...) Kubuś Puchatek to najsłynniejszy angielski miś, prawdziwa gwiazda. Pierwsza książka z Kubusiem Puchatkiem wyszła w 1926 roku. (...) Kubuś Puchatek ma dokładnie 95 lat, czyli tyle samo, ile królowa Elżbieta II. (...) Ten londyński Kubuś Puchatek jest przechowywany teraz w Nowym Jorku w Bibliotece Publicznej za pancerną szybą, ale nie jest mu źle, ponieważ towarzyszą mu wszyscy jego przyjaciele - opowiadała Anna Senkara w Dzień Dobry TVN.

Warto dodać, że większość postaci występujących w "Kubusiu Puchatku'' miało swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia. Kłapouchy był prezentem gwiazdkowym z 1921 roku, Prosiaczek podarunkiem od sąsiadki, Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się w 1925 roku, a Tygrys jeszcze później. Krzyś nigdy nie miał jednak Królika ani Sowy, a ich postacie pochodzą od zwierząt zamieszkujących okolice farmy Cotchford, która należała do państwa Milne.

Głos Kubusia Puchatka

Nasze studio odwiedził również Maciej Kujawski, który w 2002 roku, za sprawą filmu "Puchatkowy Nowy Rok", stał się głosem misia w czerwonej koszulce (wcześniej ta rola należała do Jana Kociniaka). Został zaproszony na casting i próbne nagrania. Potem jego dubbing wysłano do Los Angeles, skąd przyszła informacja, że dostał pracę. Bardzo się ucieszył, ponieważ lubił tę postać. Pierwszy raz przeczytał książkę o Kubusiu Puchatku w wieku 12 lat. Historie zauroczyły go, a potem wracał do nich także jako dorosły mężczyzna, nawet zanim dostał tę rolę.

- To jest pogodna postać. W ogóle wszystkie postaci tam, które występują są pogodne, bo to jest w ogóle bardzo pogodne miejsce. Można powiedzieć, że nawet to jest taka trochę utopia, bo tam się nic złego nie dzieje. Wszyscy są dla siebie bardzo mili. (...) Ja Kubusia, jak i wszystkie te postaci, traktuję jak ludzi. To są dla mnie ludzie, to nie są lalki. Można z nimi porozmawiać, wyżalić się, napić się miodku czy zjeść słodkie ciasteczko - stwierdził Maciej Kujawski w Dzień Dobry TVN.

Na początku praca przy "Kubusiu Puchatku" to był dla niego duży stres, bo to postać znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W 2002 roku Maciej dopiero zaczynał przygodę z dubbingiem, a wcześniej na koncie miał tylko kilka małych ról. Poszło mu jednak perfekcyjnie, mimo tego, że trudne było połączenie wszystkich zadań. Aktor dubbingowy bowiem jednocześnie czyta w myślach, mówi i jeszcze słucha tego, co mówią do niego przez słuchawki. Do tej pory zdarza się, że ludzie rozpoznają go po głosie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Być głosem Kubusia Puchatka
Być głosem Kubusia Puchatka Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Anna Senkara

Źródło: bibliotekawszkole.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości