Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Lotnisko Chopina wydało komunikat

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
lotnisko-chopina.pl/gov.pl
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Pasażerowie lecący do Chorwacji nie będą musieli przechodzić kontroli paszportowej - poinformowało warszawskie Lotnisko Chopina. Kiedy zmiana wchodzi w życie? Jakie dokumenty należy mieć przy sobie?

Chorwacja bez kontroli paszportowej

Do tej pory turyści lecący z Polski do Chorwacji musieli przechodzić kontrolę paszportową. Teraz znacznie szybciej znajdą się na pokładzie samolotu.

- Od niedzieli 26 marca br. pasażerowie lecący z kraju znajdującego się w strefie Schengen do Chorwacji nie będą przechodzić kontroli paszportowej - przekazało Lotnisko Chopina w Warszawie.

Zmiana wchodzi w życie od godziny 0:00 dnia 26.03.2023 roku.

Chorwacja w strefie Schengen 

Brak kontroli paszportowej związany jest z tym, że 1 stycznia 2023 r. Chorwacja weszła do strefy Schengen.

Natomiast zmiany związane z przekraczaniem granicy na lotniskach bez kontroli paszportowej zostały wdrożone wraz z nowym - letnim - rozkładem lotów

Jak przypomina port, brak kontroli paszportowej nie zwalnia pasażera z obowiązku posiadania ze sobą stosownego dokumentu tożsamości.

Chorwacja przyjęła euro

Podróżujący do Chorwacji powinni również pamiętać, że od 1 stycznia br. walutą tego kraju jest euro.

- W okresie 12 miesięcy od wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty - tj. do końca 2023 roku - wymiany kun na euro w Chorwacji (wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro) będzie można dokonać w banku komercyjnym, przedstawicielstwach chorwackiej Agencji finansowej (FINA) oraz na poczcie (Hrvatska pošta d.d.). Za wymianę nie będzie pobierana prowizja - informuje gov.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: lotnisko-chopina.pl/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Feng Wei Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości