Split wprowadza ograniczenia dla turystów. Latem mogą posypać się wysokie mandaty

Split, Chorwacja
Split. Nowe obostrzenia dla turystów
Źródło: Feng Wei Photography/Getty Images
Split to kolejne chorwackie miasto, które postanowiło ukrócić swawole turystów. Niejednokrotnie zdarzało się, że do licznych zabytkowych świątyń wchodzili roznegliżowani odwiedzający. Od teraz miasto będzie karać niesfornych turystów mandatami w wysokości nawet 150 euro.

Turystyczny Split

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Ważny ośrodek gospodarczy i administracyjny kraju. Turyści spędzający tu wakacje mogą udać się na plaże lub zdecydować się na wycieczkę promem na którąś z sąsiadujących wyspy, takich jak Brač, Korčula, Vis, Čiovo, Hvar.

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

W Splicie panuje unikalny klimat spokojnego, nadmorskiego miasteczka. Miasto posiada zabytki mające ponad 2 tysiące lat. Największą atrakcją jest Pałac Dioklecjana. Zwiedzaniu miasta sprzyja pogoda. Latem w Splicie jest sucho, średnia temperatura w lipcu wynosi ponad 25 st. Celsjusza, a w styczniu zaledwie 7 st. Miasto zachwyca także pięknem wybrzeża. Tutejsze plaże cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.

Najczęściej osoby przyjeżdżające poznać to chorwackie miasto, wiedzą już, co warto w nim zobaczyć. Kilkutysięczne zabytki przyciągają pasjonatów podróży. W mieście znajduje się m.in. klasztor franciszkański mieszczący się w dzielnicy Poljud i pochodzące z IX i XV wieku kościółki na pagórku Marjan. Jedną z wizytówek miasta jest także pomnik Grgura Ninskiego. Podobno dotknięcie jego wielkiego palca u lewej nogi przynosi szczęście. Zanim jednak sięgniemy po odmieniony los, upewnijmy się, czy nasz ubiór jest odpowiedni.

Ochrona chorwackich zabytków

Split poszedł w ślady Dubrownika. Władze miasta zakazały chodzenia po zabytkowym centrum miasta w bikini lub bez koszulki (w przypadku mężczyzn). Zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Radę Miasta, osoby przyłapane na chodzeniu w jego historycznej części w nieodpowiednim stroju, będą karane grzywną. Rozporządzenie przewiduje karę w wysokości 150 euro (ok. 705 zł).

- W strefie A (centrum kulturalno-historyczne) obowiązuje zakaz przebywania w przestrzeni publicznej w kostiumie kąpielowym, bieliźnie lub bez ubrania - stanowią nowe przepisy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło: onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Feng Wei Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki