Luksus nie dla wszystkich? Francuski dom mody oskarżony o dyskryminację

Źródło: Dzień Dobry TVN
Haute Couture, czyli luksus na paryskich wybiegach
Haute Couture, czyli luksus na paryskich wybiegach
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.
Marzą o niej tysiące, jednak pozwolić sobie mogą - nieliczni. Torebka Birkin domu mody Hermes to kultowy model, który osiąga nieprawdopodobne ceny nie tylko w oryginalnych butikach, ale i na rynku wtórnym. Z uwagi na ogromny popyt a ograniczone możliwości zakupu, luksusowa firma została oskarżona o dyskryminację swoich klientów. Kto może pozwolić sobie na kupno Birkin?

Słynna luksusowa firma pozwana

Luksusowa torebka Birkin francuskiego domu mody Hermes to marzenie niejednej wielbicielki mody z wyższej półki. Dodatek ten nie tylko jest ponadczasowy, ale i z racji ograniczonej dostępności - stał się symbolem zasobnego portfela, statusu czy rozpoznawalności w świecie show-biznesu. Z tego powodu powstało wiele miejskich legend na temat zapisów na listę oczekujących czy posiadanie odpowiednich "znajomości", które są wymagane, by móc nabyć ten produkt. Ograniczony dostęp do kultowego modelu sprawia, że popyt na torebkę Birkin rośnie mimo upływu lat i zmieniających się trendów.

Ostatnio francuski dom mody został pozwany przez kalifornijskich klientów z powodu domniemanej dyskryminacji. Według nich Hermes naruszył prawo antymonopolowe, co w praktyce oznacza wiązanie sprzedaży jednego przedmiotu z zakupem drugiego. Według powodów, aby zyskać możliwość kupna kultowej torby trzeba "zainwestować" w inne produkty marki, by wykazać odpowiednie zainteresowanie luksusem. Zgodnie z tezą oburzonych klientów, dopiero gdy zakupimy buty, paski czy apaszki Hermesa będziemy mieli w ogóle szansę na zdobycie torebki.

- Zazwyczaj tylko konsumenci, których uzna się za godnych zakupu torebki Birkin, mogą ją sobie obejrzeć – brzmiał fragment pozwu.

Ponadto osoby składające pozew miały pretensje do domu mody, iż nie mogły kupić wymarzonej torby za pośrednictwem strony internetowej, zaś sam luksusowy produkt często nie jest wystawiany na sprzedaż w stacjonarnych salonach. Kalifornijscy powodzi twierdzą, że sprzedawcy nie otrzymują prowizji za sprzedaż Birkin, dlatego oferowanie innych luksusowych dodatków im się po prostu opłaca.

Czym jest torebka Birkin?

Torebka Birkin to skórzany, ręcznie robiony dodatek stworzony w 1984 roku przez francuski dom mody Hermes. Luksusowy produkt nosi imię angielsko-francuskiej aktorki i piosenkarki Jane Birkin, co podkreśla jego nonszalancki i ponadczasowy charakter. Torebka na przestrzeni czterech dekad występowała w rozmaitych kolorach, materiałach i wielkościach, równocześnie pozostając materialnym dowodem na zamożność i status społeczny właścicielki lub właściciela. Ceny torebek Birkin wahają się od około 60 tysięcy za używane modele po nowe za 200 tysięcy czy nawet więcej niż pół miliona złotych, w zależności od liczby sztuk w danej kolekcji.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jeremy Moeller / Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości