Koronawirus

Zespół pocovidowy może mieć poważne objawy. Co jeść, żeby je złagodzić?

Koronawirus

Autor:
Nastazja
Bloch
Dieta po covidzie

Jedno z najpopularniejszych, zadawanych w sieci pytań dotyczy regeneracji organizmu po przebyciu Covid-19. Najczęściej notowanym powikłaniem jest zespół chronicznego zmęczenia. Niepożądanych objawów jest jednak znacznie więcej. Jak sobie z nimi poradzić? O tym opowiedziała nam Marta Mieloszyk – Pawelec, farmaceutka, propagatorka zdrowego trybu życia

Post Covid-19 Syndrome – skąd biorą się objawy?

Osoby, które mają za sobą Covid-19 coraz częściej skarżą się na niepożądane dolegliwości. Jak się okazuje, u wielu z nich pojawia się tzw. zespół pocovidowy. W przebiegu wymienia się tzw. mgłę mózgową, obniżenie funkcji poznawczych, osłabienie pamięci, utrudnienie procesów kojarzeniowych. Sporo osób narzeka na obniżenie nastroju i depresję, u części występują bóle głowy, mięśni i stawów. Ozdrowieńcy mogą też skarżyć się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Zastanawiające jest również to, dlaczego niektórzy ozdrowieńcy przechodzą przez takie trudności, podczas gdy innym nic nie dolega. - Jest to związane z procesem hiperzapalenia i burzy cytokinowej, które występują u pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid. Reakcja hiperzapalenia wiąże się z tym, że te organizm walczy z wirusem i zaczyna atakować nasze tkanki – tłumaczy Marta Mieloszyk – Pawelec.

Jak radzić sobie z objawami po przebytym COVID-19?

Nawet jeśli wojna organizmu z COVID-19 skończyła się jakiś czas temu, nadal zostają po niej zgliszcza. Objawy Post Covid-19 Syndrome najczęściej spowodowane są uszkodzeniami w mitochondriach, a także zaburzeniami jelitowymi. Jak sobie z nimi poradzić?

Musimy zadbać o swoje mitochondria. Największym zbawicielem jest koenzym Q10, musimy też dostarczyć bombę antyoksydacyjną. Drugim słabym punktem są jelita. Często pacjenci doświadczają bólów żołądka, biegunek, zaparć. Nie da się ukryć, że pewnie te jelita już wcześniej były w trochę gorszym stanie

Kondycja jelit zależy w prostej linii od tego, co jemy. Jeśli żywimy się przetworzonymi produktami pełnymi syntetycznych dodatków, to możemy doprowadzić do ich rozszczelnienia. Wtedy wirusy przechodzą przez nie jak przez sito i dochodzi do rozprzestrzenienia się choroby po całym organizmie. Źle pracujące jelita nie dają rady jej hamować, a do tego same tworzą nowe stany zapalne.

- Jeśli chodzi o dietę, to kluczowe są warzywa i owoce. Nie możemy też zapominać, że gigantyczną wartością antyoksydacyjną charakteryzują się przyprawy, sproszkowana kurkuma czy imbir. Do podkręcenia pracy jelit dobrze jest zastosować probiotyk wieloszczepowy – zaleca Marta Mieloszyk – Pawelec.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Justka Rojek-Linda/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości