Gwiazdy

"Razem z Ukrainą". Polscy i ukraińscy artyści spotkali się na jednej scenie. "Wojna to czas próby i prawdy"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Koncert charytatywny "Razem z Ukrainą"

W łódzkiej Atlas Arenie odbył się koncert, jakiego publiczność nie zapomni na długie lata. Podczas widowiska "Razem z Ukrainą", zbieraliśmy fundusze na pomoc ofiarom wojny. Na scenie swoje siły połączyły największe zarówno polskie, jak i ukraińskie gwiazdy.

"Razem z Ukrainą" - koncert, jakiego nie było

Już pierwsze chwile koncertu przyprawiły widownię o dreszcze. Kilkuletnia Amellia Anisovych odśpiewała hymn Ukrainy. Po chwili na scenie pojawiła się Tina Karol z piosenką "Zamknęli Twoje oczy". Koncert transmitowano w 50 krajach.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Polsko, to nasza wspólna sprawa i nasz wspólny los. Jesteśmy niezłomni. Z całego serca dziękujemy wam za to, żeście nas przyjęli - powiedziała wokalistka.

- Wojna to czas próby i prawdy. Mówiono nam, że mamy starszego brata, a historia pokazała, że tak naprawdę mamy serdeczną siostrę. Nie jestem piosenkarzem, tylko zwykłym ambasadorem. Ale raz w życiu udało mi się zaśpiewać i po kilku latach tę piosenkę podchwycił cały świat, bo jest prosta. "Putin - khuylo. Slava Ukraini" - dodał od siebie Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy.

"Razem z Ukrainą" - wyjątkowo wzniosły wieczór

Jednym z polskich artystów, którzy sprawili, że w łódzkiej Atlas Arenie rozległa się cisza, a publika nie kryła przejęcia, był Andrzej Seweryn. Dyrektor Teatru Polskiego jeszcze przed występem zapewniał, że chce podziękować Ukrainie, ponieważ oni pokazują nam to, co najważniejsze w życiu - obrona wartości, obrona wolności i obrona istnienia narodu.

W ramach solidarności z Ukrainą, artysta wyrecytował wiersz Tarasa Szewczenki "Testament" z 25 grudnia 1845 roku. Chwilę wcześniej Ludymiła Smorodina wykonała ten utwór w języku narodowym.

Wzruszeniom nie było końca

Na scenie koncertu "Razem z Ukrainą" nie zabrakło także niezwykłych duetów. Kayah i Dana zaśpiewały piosenkę "Ramię w ramię" w towarzystwie Marcina Wyrostka. W takiej wersji, fani nie słyszeli jeszcze tego utworu. Prawdziwe wzruszenie przyszło jednak po chwili. Stanisław Soyka i Vito Bambino wykonali razem utwór "Tolerancja". Przypomnijmy, że utwór ten powstał w 1991 przy okazji koncertu na rzecz walki z AIDS. Soyce udało się wówczas zaprosić największe gwiazdy: Czesława Niemena, Marka Grechutę, Korę, Tomasza Stańko i Krzysztofa Pendereckiego.

- Tolerancja jest bardzo ważna, ale ma swoje granice. A teraz dzieją się takie rzeczy, których nie możemy tolerować - powiedział ze sceny prowadzący wydarzenie, Marcin Prokop.

Po chwili zrobiło się równie sentymentalnie. Krzysztof Zalewski i Daria Psekho zaśpiewali "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. Natalia Przybysz z kolei wykonała nieśmiertelny przebój Maanamu "Krakowski spleen". Anita Lipnicka przypomniała jeden z największych przebojów lat 90. "Piosenkę księżycową".

Na koniec Natalia Kukulska i Tomasz Ziętek wykonali utwór "Imagine". Do duetu dołączyli pozostali artyści, którzy wystąpili podczas koncertu, niosąc połączone flagi polską i ukraińską.

Łączna kwota, którą zebrano w trakcie koncertu, zysk z biletów i dedykowanego bloku reklamowego to blisko 3 miliony złotych. Dodatkowo w trakcie wydarzenia Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA poinformowała, że Discovery zdecydowało się przekazać Polskiej Akcji Humanitarnej dodatkowo 500 000 USD na pomoc Ukrainie.

Koncert "Razem z Ukrainą" możesz obejrzeć także w Player.pl.

Aby wesprzeć Polską Akcję Humanitarną wystarczy wysyłać SMS o treści RAZEM pod numer 72365 (koszt 2,46 zł z VAT/SMS). Dochód zasili zbiórkę funduszy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości