Gwiazdy

Dziennikarki, które zdemaskowały Weinsteina. "Ta historia jest o wiele większa niż tylko zarzuty do jednego mężczyzny"

Gwiazdy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Bianka Zalewska, Anna Tatarska
Dziennikarki, które zdemaskowały Weinsteina
Dziennikarki, które zdemaskowały WeinsteinaDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jodi Kantor oraz Megan Twohey to dziennikarki jednego z najważniejszych amerykańskich dzienników - "New York Times". W rozmowie z Anną Tatarską z Dzień Dobry TVN opowiedziały o pracy nad reportażem dotyczącym zdemaskowania Weinsteina oraz o tym, jak powstał film "Jednym głosem".

Zdemaskowały Weinsteina

Jodi Kantor i Megan Twohey przyznały, że nie wiedziały, czy ich reportaż kogokolwiek zainteresuje. Zastanawiały się, jaki miała odbiór będzie miała ta historia, a nawet czy w ogóle zostanie opublikowana.

- Wielu wpływowych decydentów z Hollywood robiło nam protekcjonalne pogadanki, tłumacząc, że napastowanie seksualne to jest naturalna część branży filmowej od stu lat. Że są młode, piękne kobiety i wpływowi starsi producenci. No i szkoda, ale nic nie da się z tym zrobić - wspominała Jodi Kantor.

Dzisiaj brzmi to niewiarygodnie, bo o tym materiale mówił cały świat. Anna Tatarska zaznaczyła, że ten tekst mówi także o nadużywaniu władzy w ogóle, również w innych branżach. Dziennikarki przyznały, że w jednym momencie poczuły, że następuje zmiana, więcej kobiet zaczynało mówić o przemocy i wykorzystywaniu w różnych branżach.

- Wtedy do nas dotarło, że ta historia jest o wiele większa niż tylko zarzuty do jednego konkretnego mężczyzny, że mówi o utrzymywanych przez dekady systemach, które umożliwiały utrzymywanie przemocy i napastowania w tajemnicy, ale, że teraz już nie będzie to możliwe - powiedziała Megan Twohey.

Historia, która łączy

Jodi i Megan przed rozpoczęciem współpracy nad tekstem o Winsteinie były tylko znajomymi z newsroomu. Wydawało im się, że nie wiele je łączy. Na początku Jodi sama pisała reportaż, a Megan była na urlopie macierzyńskim i zmagała się z depresją poporodową.

- Ja próbowałam sprawić, by bohaterki chciały publicznie mówić o swoich doświadczeniach. Najpierw nasza więź była intelektualna, ale z czasem stała się o wiele bardziej osobista i intymna. Wiązała się ze wspólną odpowiedzialnością jaka na nas spoczywała jako na reporterkach, ale też matkach - wyjaśniła Jodi.

W filmie, który opowiada o pracy nad tym reportażem w bardzo realistyczny sposób pokazana jest sytuacja pracujących matek oraz mechanizmy, które wykorzystywał Weinstein, aby mieć władzę nad swoimi ofiarami.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Bianka Zalewska, Anna Tatarska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości