Martin Lange dał premierowy koncert. Piosenki duetu recenzują ich córki: "To jest sito"

Premierowy koncert Martin Lange
Premierowy koncert Martin Lange
Martin Lange – muzyczny duet podbija polską scenę
Martin Lange – muzyczny duet podbija polską scenę
Paulina Gołębiowska w piosence „Mniej więcej”
Paulina Gołębiowska w piosence „Mniej więcej”
Marcin Jajkiewicz & Marcin Wyrostek w piosence „Siostra Ukraina”
Marcin Jajkiewicz & Marcin Wyrostek w piosence „Siostra Ukraina”
Sara James w piosence „Nie jest za późno”
Sara James w piosence „Nie jest za późno”
Ylo Violon w piosence „Hallelujah” (Leonard Cohen)
Ylo Violon w piosence „Hallelujah” (Leonard Cohen)
Feel i Ferdyn w piosence „Wspólne święta”
Feel i Ferdyn w piosence „Wspólne święta”
Atlvnta w piosence „Mantra”
Atlvnta w piosence „Mantra”
Sonia Maselik w piosence "Święta w nas"
Sonia Maselik w piosence "Święta w nas"
Matteo Bocelli w piosence „Solo”
Matteo Bocelli w piosence „Solo”
Antek Smykiewicz i Sadowsky w piosence „Na gwiazdkę”
Antek Smykiewicz i Sadowsky w piosence „Na gwiazdkę”
Luna w piosence „Niewypowiedziane”
Luna w piosence „Niewypowiedziane”
Reni Jusis w piosence „Oum le dauphin”
Reni Jusis w piosence „Oum le dauphin”
Grzegorz Turnau i Igor Herbut w piosence „Zupa na plantach”
Grzegorz Turnau i Igor Herbut w piosence „Zupa na plantach”
Magdalena Lasota w piosence „Świąteczny czas”
Magdalena Lasota w piosence „Świąteczny czas”
Tribbs ft. Rollø w piosence „Dzieci wybiegły”
Tribbs ft. Rollø w piosence „Dzieci wybiegły”
Hylla w piosence "Zahraj ze nam"
Hylla w piosence "Zahraj ze nam"
Karo Glazer w piosence „So this is Xmas”
Karo Glazer w piosence „So this is Xmas”
Łzy w piosence „Ta mała”
Łzy w piosence „Ta mała”
Alex Kein w piosence "Święta i prezenty"
Alex Kein w piosence "Święta i prezenty"
Od lat tworzą hity dla polskich artystów. Pewnego dnia zrobili jednak utwór, który tak z nimi rezonował, że postanowili zachować go dla siebie. Krok po kroku, miesiąc po miesiącu piosenek przybywało. Dziś duet Martin Lange ma na swoim koncie autorską płytę "Kontrasty", a przed sobą trasę koncertową i letnie festiwale. Jak wyglądała droga do powstania krążka? O tym muzycy opowiedzieli nam w dniu premierowego koncertu.

Martin Lange – producenci z doświadczeniem

Ich historia pełna jest przypadków i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Jednak do branży muzycznej panowie wkroczyli nie bez powodu. Talent, kreatywne podejście do muzyki i niesamowite poczucie humoru sprawiły, że ten duet pokochali polscy artyści. Bo od tego się właśnie zaczęło.

Michał Lange po ukończeniu Akademii Muzycznej w Gdańsku postanowił zająć się produkcją i tworzeniem utworów dla innych artystów. Podobną drogę przemierzył Marcin Makowiec, który swoją przygodę rozpoczął od nagrywania utworów dla znajomych i kolegów.

Pewnego dnia drogi panów skrzyżowały się przy jednym z projektów. Udana współpraca zaowocowała stworzeniem duetu. Tak też od 2016 roku muzycy wymieniają się swoimi inspiracjami i wspólnie produkują utwory dla znanych polskich artystów. Współpracowali m.in. z Michałem Szpakiem, Kasią Lins, Rosalie, AG Carmen, Dawidem Kwiatkowskim, Honoratą Skarbek i Ofelią. 

Martin Lange – płyta "Kontrasty"

W piątek 13 maja ukazała się długo wyczekiwana płyta "Kontrasty". Data premiery wcale nie okazała się dla muzyków pechowa. Krążek bardzo szybko zebrał dobre opinie, a utwory Marcina i Michała usłyszeć możemy niejednokrotnie w rozgłośniach radiowych. Jak wyglądały prace nad albumem?

To w nas dojrzewało, to nie jest tak, że to był jakiś konkretny dzień. Nabraliśmy wspólnego języka muzycznego i tym językiem muzycznym zaczęliśmy operować. Nagle powstały kawałki, z którymi ja i Marcin mogliśmy utożsamić się w takim samym stopniu
 – powiedział Michał.

Panowie przyznali także, że ich praca płynnie się przeplata. Choć to Michał odpowiedzialny jest za teksty utworów i wokal, muzykę tworzą razem.

- Czasem jest też tak, że nie wiemy, jaki instrument kto nagrał na płycie. W tym pędzie kompozytorskim jak już wpadamy w trans muzyczny, to dzieje się różnie – powiedział Michał.

Praca nad własnym materiałem a tworzenie dla innych

Michał i Marcin od lat tworzą piosenki dla innych artystów. Gdy siadają jednak w studio i zaczynają pracować nad swoim materiałem, pojawiają się zupełnie inne emocje.

- Pracując dla innych, tak jak krawiec szyjemy na zamówienie dla nich garnitur. Musimy wiedzieć, co im będzie pasowało, jak oni będą w tym wyglądać, jak będą się w tym czuć. W momencie, kiedy pracujemy na własny rachunek, to my doskonale wiemy, czego chcemy. Były takie piosenki, których żałuję, że nie wzięliśmy dla siebie - powiedział Marcin. A następnie dodał: "U nas nie ma czegoś takiego jak szuflada pełna pomysłów. My za każdym razem siadamy i piszemy dla konkretnej osoby, konkretny utwór".

Muzyka, rodzina i recenzja córek

Zarówno Michał, jak i Marcin są ojcami i nie ukrywają, że córki są dla nich całym światem. - Wszystko inne przestało się liczyć – stwierdził pierwszy. A następnie nawiązał do piosenki "Oddychaj", która powstała zaraz po narodzinach małej Marysi. - Nasz realizator dźwięku przełącza ten utwór, bo mówi, że ta piosenka jest za ckliwa. Ja nigdy w ten sposób o tym nie myślałem, nie przeliczałem tego, co piszę, pisałem o emocjach i chciałem powiedzieć, co czuję do mojej córy. Ona wpłynęła na to, jak podchodzę do pracy z muzyką i do muzyki – wyjaśnił Michał.

Co ciekawe, hit, który jako pierwszy promował album "Kontrasty" o mały włos, wcale by na niego nie trafił. - Michał bardzo długo ze mną walczył, żeby ta piosenka nie weszła na płytę. Ja bardzo wierzyłem w ten utwór, Michał nie do końca, nie do końca siadł mu tekst – zdradził Marcin. – Teksty jest taki bezpośredni i prosty – dodał Michał.

I właśnie tę bezpośredniość i szczerość w duecie Martin Lange cenią słuchacze. W muzycznych opowieściach, jakie przeplatają się w czternastu utworach albumu każdy znajdzie kawałek dla siebie. Wiernymi fankami i stałym fanklubem są także bliscy Michała i Marcina. Muzycy zdradzili, jak do ich pracy podchodzą córki.

- To są pierwsze recenzentki wszystkich naszych piosenek. To jest sito – powiedział Marcin. - Opinie są różne, to jest bardzo trudny słuchacz – dodał Michał.

Kontrasty – Współpraca muzyczna

Na płycie Martin Lange próżno szukać gościnnych wokali. Choć panowie mogliby zaprosić do współpracy znajomych artystów, postanowili inaczej. Jak przyznali, od początku do końca chcieli stworzyć coś swojego, nie opierając się o znane nazwiska. W warstwie muzycznej możemy jednak usłyszeć dogrywki perkusistów i basistów. 

- Gościnnie zagrali z nami trzej wspaniali perkusiści Jacek Rościński, Jakub Matulewicz i Joe Clegg, który na co dzień gra z Sigrid, Elle Goulding i Mumford & Sons  - powiedział Marcin. - Mieliśmy też dwóch basistów: Adaś Świerczyński, z  którym poznaliśmy się przy współpracy z Rosalie i Michał Górecki, który grał z nami w składzie live’owym.

Tomasz Kot na planie teledysku

Jeszcze przed premirą płyty w sieci ukazała się piosenka "Kłamiesz". Do singla powstał także teledysk, w którym główną rolę odegrał Tomasz Kot. Aktor przypomina w nim tańczącego Christophera Walkena z surrealistycznego klipu do utworu "Weapon of Choice" Fatboy Slima.

 - Nie ma wystarczającej ilość komplementów, które moglibyśmy Tomkowi sprzedać. To jak się zaangażował, jakim jest profesjonalistą i ile on z siebie dał. To mało osób wie, ale to był jeden dzień zdjęciowy od 6:00 rano do 1:00 w nocy. On cały czas tańczył i dawał z siebie wszystko – powiedział Marcin.

Co więcej, teledysk za którego realizację odpowiedzialni byli Maciej Bierut i Karol Łakomiec został wyróżniony na Berlin Music Video Awards.

Martin Lange - koncerty

Pierwszy premierowy koncert, na którym duet Martin Lange zaprezentował przed publicznością autorski materiał, odbył się 24 maja w Warszawie. - Tyle czekaliśmy, żeby podzielić się z ludźmi całym materiałem i mieć ten namacalny feedback, bez dystansu komputerowego – powiedział Michał.

Przed muzykami kolejne przedsięwzięcia. Już niebawem Martina Lange usłyszymy na Męskim Graniu w Gdańsku i Krakowie, podczas Enea Edison Festiwal w Baranowie, Great September w Łodzi i na Śląskich Mirażach. Jesienią rusza także trasa koncertowa "Kontrasty". Co więcej, panowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Być może za jakiś czas rozpoczną pracę nad kolejnym materiałem. I tego im właśnie życzymy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości