Polski dokument podbija amerykański prestiżowy festiwal filmowy. "Pianoforte" to opowieść o pasji i presji sukcesu

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Polski film „Pianoforte” na amerykańskim festiwalu Sundance
Polski film „Pianoforte” na amerykańskim festiwalu SundanceDzień Dobry TVN
wideo 2/14

"Pianoforte" to polski film dokumentalny, który właśnie jest prezentowany na prestiżowym festiwalu filmowym Sundance. Jego reżyser - Jakub Piątek opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Annie Tatarskiej o szczegółach pracy nad swoją produkcją.

Sukces Polaka na amerykańskim festiwalu filmowym

Sundance Film Festival to styczniowe święto kina, które odbywa się od 1978 roku w Park City w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Festiwal, którego inicjatorem był Robert Redford, od czterech dekad cieszy się niesłabnącą popularnością i to m.in. na tej imprezie świat usłyszał przed laty o Quentinie Tarantino czy Jimie Jarmuschu.

W tym roku na Sundance Film Festival nie zabrakło Polaków, bowiem jednym z reżyserów prezentujących swoją produkcję był Jakub Piątek. Twórca spotkał się z reporterką Dzień Dobry TVN Anną Tatarską, której opowiedział o swoim filmie pod tytułem "Pianoforte". Okazuje się, że 38-latek jest bardzo podekscytowany wizytą na amerykańskiej imprezie i cieszy się z rozmów z widzami.

- Słuchanie widowni, ich reakcji to wspaniała nagroda. [...] Ja nie jestem muzykiem, w ogóle to odbieram tę muzykę najprościej, jak się da, ale też wydaje mi się najpiękniej, czyli na poziomie emocji. […] Trochę ten film robiliśmy dla widzów, którzy niekoniecznie mają abonament w filharmonii – tłumaczył reżyser.

"Pianoforte". O czym jest ten film?

"Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka to pełnometrażowy film dokumentalny, który opowiada o Konkursie Chopinowskim i jego uczestnikach. Reżyser podążał za szóstką muzyków, przygotowujących się do najważniejszego występu w życiu. Ten polski film to opowieść o poświęceniu, pasji oraz presji sukcesu. Produkcja właśnie walczy o nagrodę w konkursie World Cinema Documentary Competition na festiwalu Sundance.

- Chcieliśmy, żeby ten film był mozaiką, nie chcieliśmy się ograniczać do jednego bohatera, chcieliśmy, żeby ten film był bardzo międzynarodowy, jest tam 7 jeżyków plus 2 dialekty chińskie – dodał Jakub Piątek.

Film "Pianoforte" po raz pierwszy zostanie zaprezentowany polskiej publiczności podczas 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w maju.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości