Brutalna agresja wśród nastolatków. "Trzeba się dowiedzieć, dlaczego dzieciaki tak się zachowują"

Przemoc wśród nastolatków. Jak jej przeciwdziałać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nasila się przemoc wśród nastolatków. Brutalnie pobito 16-latkę
Nasila się przemoc wśród nastolatków. Brutalnie pobito 16-latkę
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy
W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami wzmożonej ilości aktów przemocy z udziałem młodocianych. Jednym z odznaczających się dużą brutalnością zdarzeń było pobicie 16-latki w Jaworznie. Filmik z napaści został udostępniony w sieci. - Policjanci, bazując na nagraniu, wytypowali i ustalili tożsamość dwóch nieletnich, które biły, kopały, szarpały za włosy i poniżały - mówi w Dzień Dobry TVN rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Jaworzno. 16-latka pobita przez młodsze sprawczynie

10 marca w centrum Jaworzna doszło do brutalnego pobicia 16-latki. Dwie młodsze od ofiary sprawczynie, które bez opamiętania znęcały się nad koleżanką, nagrały całe zajście. 13 marca filmik trafił do sieci. Dzięki temu funkcjonariusze policji zdołali dotrzeć zarówno do pokrzywdzonej, jak i do podejrzanych.

- Policjanci, bazując na nagraniu, które ukazało się w sieci, wytypowali i ustalili tożsamość dwóch nieletnich w wieku 13 i 14 lat, które biły, kopały, szarpały za włosy i poniżały 16-letnią dziewczynę. Policjanci nie mieli wcześniej żadnego zawiadomienia, żadnego zgłoszenia w tej sprawie - ani od świadków, ani od pokrzywdzonej. Dlatego w pierwszej kolejności konieczne było dotarcie do samej 16-latki - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Młodociane sprawczynie zostały zatrzymane i umieszczone w Policyjnej Izbie Dziecka. Całość zgromadzonej przez policjantów dokumentacji przesłano do sądu rodzinnego z wnioskiem o zastosowanie środka tymczasowego. Sąd zdecydował, że 13- i 14-latka spędzą najbliższe trzy miesiące w ośrodku wychowawczym.

Przemoc wśród nastolatków - działania prewencyjne

Sabina Chyra-Giereś w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN Magdą Bober przekonuje, że policjanci próbują przeciwdziałać brutalnym aktom agresji z udziałem młodzieży. Głównym narzędziem prewencji wykorzystywanym przez funkcjonariuszy są prowadzone cyklicznie spotkania z nastolatkami, podczas których podejmują tematy zagrożeń czyhających m.in. w sieci.

Psycholog Karolina Piórkowska-Tarka twierdzi jednak, że taka forma profilaktyki nie jest wystarczająca. - Myślę, że gdyby tylko poprzestać na działaniu policji w rozmowach z młodzieżą, to mogłoby to nie zdać takiego egzaminu jak o wiele szersze działanie np. z udziałem psychologa - osoby, której młodzież chciałaby wysłuchać. Rozmowa tylko o konsekwencji takich czynów to nie jest pełen obraz. Trzeba się dowiedzieć, dlaczego te dzieciaki tak się zachowują - zaznacza ekspertka.

Jak rodzice powinni rozmawiać z młodzieżą na temat agresji? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Magda Bober

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości