Zwierzęta

Egzotyczne zwierzęta jako domowe pupile?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Im bardziej zwierzęta są egzotyczne, tym ludzie coraz bardziej chcą je mieć. Dlaczego? Czy w warunkach domowych jesteśmy w stanie spełnić potrzeby egzotycznych zwierząt? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Anną Plaszczyk, z Fundacji Viva.

Egzotyczne zwierzęta nie są dla każdego

Kamil Cichocki prowadzi na Youtube autorski kanał o egzotycznych zwierzętach.

Im bardziej zwierzęta są egzotyczne, tym człowiek jest bardziej zainteresowany. U mnie to zainteresowanie wzięło się po takim filmie, jak Polak karmił w Stanach Zjednoczonych aligatory. W komentarzach ludzie pytali się, gdzie takie zwierzę niebezpieczne można nabyć i jak się z nim obchodzić. Na tamten czas takiej wiedzy w Internecie jeszcze nie było, więc postanowiłem sam budować swoją wiedzę na ten temat.

Większość osób, które kupuje egotyczne zwierzęta często sugeruje się nagraniami w Internecie, gdzie widzimy jak ludzie przytulają rzadkie, bywa, że niebezpieczne gatunki zwierząt.

No i każdy chce w taki sposób zwierzę wychować, ale tak się nie da. Np. przyjaźnie wyglądający Lori zupełnie nie nadaje się do trzymania go w domu.

Temperament indywidualisty

Kamila Buczyńska jest właścicielką skunksa. Jednak uroczo wyglądające zwierzę ma swój temperament.

Przez to, że pracowałam wcześniej w zoo, mam coś takiego w domu, co się nazywa skunks. Lili przyjechała do nas do zoo i została oddana. Nie potrafiła jednak z innymi skunksami współżyć, więc została zaadoptowana przeze mnie i tak znalazła się w domu. Lili nie lubi być głaskana. Ma swój temperament. Lubi dreptać sama po domu.

- dodała jego właścicielka.

Egzotyczne zwierzęta w domu. Czy to legalne?

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Plaszczyk z Fundacji Viva, z którą porozmawialiśmy o tym, czy przetrzymywanie egzotycznych, często niebezpiecznych zwierząt jest legalne oraz czy jesteśmy w stanie spełnić potrzeby tych zwierzaków.

W mojej opinii jest to więzienie. Zwierzęta dzikie, nieudomowione mają ogromne potrzeby. Jest to niesłychanie trudne, nawet w ogrodach zoologicznych jest to trudne do zrealizowania, a co dopiero w domu. Handel zwierzętami egzotycznymi to jest największy czarny rynek po handlu bronią i narkotykami. Niestety ta moda na zwierzęta egzotyczne wciąż pączkuje. Być może przyszła ona do nas z Rosji.

W Polsce w 2011 roku zostały wprowadzone regulacje prawne dotyczące przetrzymywania egzotycznych zwierząt w domu. „Ustawa o ochroni przyrody” zabrania posiadania gatunków niebezpiecznych osobom prywatnym. Mogą je posiadać jedynie ogrody zoologiczne oraz cyrki. Niestety restrykcje są zbyt słabe, ponieważ osoby prywatne wciąż nabywają egzotyczne zwierzęta. Pani Anna była świadkiem, jak człowiek przetrzymywał w mieszkaniu trzy lwiątka...

Zobacz też:

Człowiek, który przytula lwy i hieny - Dean Schneider.

Zwierzęta też "wykręcają się" od seksu. Ważki, aby go uniknąć, udają martwe.

Jenot w Polsce – skąd się wziął? W jakich miejscach występuje?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości