Ogród

Berberys – uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja w ogrodzie. Przycinanie berberysów krok po kroku

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Berberys

Wśród berberysów można wyróżnić ponad 400 różnorodnych gatunków i jeszcze więcej odmian. Jednym z najatrakcyjniejszych i często sadzonych w polskich ogrodach jest berberys "Erecta", charakteryzujący się liśćmi, pięknie przebarwiającymi się w okresie jesiennym. Jak powinno wyglądać przycinanie berberysów i czy roślina nadaje się na żywopłot? Poznaj jej najciekawsze sposoby zastosowania, wymagania oraz zasady pielęgnacji.

Berberys, nazywany również kwaśnicą, jest szeroko wykorzystywany na działkach o różnym stylu. W obrębie gatunku można wyróżnić zarówno rośliny zimozielone, jak i odmiany zrzucające liście na zimę. Na przestrzeni lat krzewy znalazły szereg zastosowań, możliwe jest sadzenie ich zarówno pojedynczo, jak i w większych grupach. Dobrze prezentują się i w małych, i w dużych ogrodach. Z ich pielęgnacją poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik, ponieważ rośliny należą do mało wymagających, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi krzewami ozdobnymi.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Berberys "Erecta" – co wyróżnia odmianę?

Berberys "Erecta" jest krzewem ciernistym i wyjątkowo wąskim, osiągającym do 1,5 m wysokości. Cechuje się dużą tolerancją względem podłoża i stanowiska, jest również wyjątkowo odporny na zanieczyszczenia powietrza. Ma piękne jasnozielone liście, które jesienią zmieniają kolor na czerwono-purpurowy. Na roślinie pojawiają się również dość dekoracyjne, żółte kwiaty.

Berberys – jak wygląda rozmnażanie?

Rozmnażanie berberysów jest nieskomplikowanym procesem. Istnieje kilka metod skutecznego rozmnażania krzewów, które należy dostosować do własnych potrzeb i możliwości.

Roślinę można rozmnożyć przy pomocy sadzonek pędowych, nasion lub poprzez przygotowanie odkładów. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie gatunki berberysów wytwarzają odrosty korzeniowe, a poszczególne odmiany mogą nie odziedziczyć cech krzewu macierzystego.

Kiedy ciąć berberysy?

Cięcie berberysów korzystnie wpływa na kondycję i wygląd roślin. Wszystkie gatunki i odmiany przycina się w ten sam sposób, jedynie terminy wykonania zabiegu mogą być różne. Prawidłowe przycinanie berberysów pomaga zagęścić krzew oraz go uformować, a w późniejszych latach, w przypadku starszych sadzonek, spełnia głównie funkcje odmładzające, stymulujące wzrost nowych pędów.

Przycinanie roślin jest podstawowym elementem pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy uprawiamy w ogrodzie po kilka gatunków w przeróżnych kompozycjach czy posiadamy tylko jeden krzew berberysu, warto pamiętać o regularnym skracaniu pędów. Jest to szczególnie ważne, jeśli na działce został zasadzony żywopłot z berberysu. Dla zachowania jego prawidłowej formy cięcie wykonuje się zaraz po kwitnieniu krzewu, z kolei drugi raz przycina się na przełomie lipca i sierpnia.

Do przycinania należy używać ostrego sekatora, który nie będzie łamać gałęzi berberysów. Słoneczna i sucha pogoda sprzyja szybkiemu gojeniu się powstałych na pędach ran, które mogłyby osłabiać roślinę. Do obniżenia odporności dochodzi najczęściej wtedy, kiedy obcina się berberys zimą, jeśli więc nie ma takiej konieczności, lepiej tego nie robić.

Sadzonki berberysu wiecznie zielonego przycina się latem, z kolei gatunków i odmian zrzucających liście – zazwyczaj późną wiosną.

Berberys "Erecta" – uprawa i pielęgnacja

Berberys "Erecta" ma niewielkie wymagania uprawowe. Świetnie radzi sobie w trudnych warunkach, jest jedną z najbardziej wytrzymałych roślin. W przypadku danej odmiany nie jest konieczne nawożenie ani codzienne podlewanie. Pielęgnacja berberysu ogranicza się do corocznego skracania pędów rośliny.

Krzew dobrze znosi suszę, nieco gorzej radzi sobie jednak z podmokłym podłożem, dlatego nawet jeśli podlewamy roślinę, należy robić to w rozsądnych ilościach, żeby jej nie zaszkodzić.

Berberysy preferują stanowiska półcieniste i słoneczne. Najlepiej rozwijają się na podłożu żyznym, piaszczystym i przepuszczalnym. To idealne warunki dla rozwoju krzewów, gwarantujące im szybki wzrost, jednak ze względu na dużą tolerancję i wytrzymałość roślina równie dobrze poradzi sobie w miejscu z ziemią gorszej jakości . Krzew jest w polskich warunkach gatunkiem mrozoodpornym.

Jak sadzić berberysy? Zastosowanie gatunku w ogrodzie

Ze względu na niewielkie wymagania glebowe i dużą tolerancję względem stanowiska, berberysy mogą być sadzone praktycznie w każdym miejscu na działce. Najczęstsze zastosowanie berberysu to wykorzystanie sadzonek do stworzenia wyjątkowych i różnobarwnych żywopłotów.

Warto mieć na uwadze, że odmiana berberys ‘Erecta’ gubi liście na zimę. Dla niektórych może stanowić to przeszkodę w wykorzystaniu rośliny jako elementu żywopłotu. Krzew nie należy do roślin zimozielonych, lepiej żeby w tej roli zastąpiły go rośliny iglaste.

Świeżo ścięte lub suche części rośliny wykorzystuje się czasem jako element kompozycji kwiatowych. Roślina może być sadzona również w doniczkach i pojemnikach – niektóre odmiany świetnie sprawdzą się w uprawie balkonowej. Należy pamiętać, że nasiona berberysu umieszcza się w gruncie wczesną wiosną lub jesienią.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: TorriPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości