Czaty

Bakterie i wirusy w naszych domach. Jak się ich skutecznie i bezpiecznie pozbyć? Ekspert: "Polecam produkty biobójcze"

Czaty

Bakterie i wirusy w naszych domach. Jak się ich skutecznie i bezpiecznie pozbyć? Ekspert: "Polecam produkty biobójcze"

Bakterie i wirusy w naszych domach najczęściej przynosimy z zewnątrz – np. na rękach, butach czy torbach z zakupami. Na jakich powierzchniach jest ich najwięcej? Jak się ich pozbyć w bezpieczny i skuteczny sposób? Na pytania odpowiadała dr nauk chemicznych Urszula Nadrzycka.  

Mikroorganizmy w domu - gdzie jest ich najwięcej

Dom jest pełen drobnoustrojów. Najczęściej przynosimy z zewnątrz – np. na rękach, butach czy torbach z zakupami. W 81 proc. przebadanych gospodarstw domowych zidentyfikowano bakterie z grupy Coli, tj. Samlmonellę i Escherichię coli. Co ciekawe, najbardziej zanieczyszczonym miejscem wcale nie jest, jak wielu osobom się wydaje, toaleta, ale przestrzeń, gdzie przygotowuje się posiłki, czyli kuchnia. Drobnoustroje najbardziej lubią:

  • gąbki (362,6 mln mikroorganizmów na gram),
  • zlewy (11,3 mln na 10 cm kw.),
  • blat kuchenny (4,5 tys. na 10 cm kw.),
  • deskę do krojenia (713 na 10 cm kw.),
  • włącznik światła (219 na 10 cm kw.).

Mikroorganizmy w domu - jak się ich pozbyć?

Zdaniem naszego gościa, aby najskuteczniej usunąć z powierzchni drobnoustroje, najlepiej sięgnąć po środki dedykowane do dezynfekcji.

- Polecam produkty nazywane biobójczymi. (...) Zanim są one wprowadzone na rynek, należy uzyskać pozwolenie z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Na każdym opakowaniu produktu znajdzie się numer pozwolenia na obrót nim. Wtedy możemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny dla naszego zdrowia, dla czyszczonych powierzchni, dezynfekowanych tkanin, a także skuteczny w stosunku do mikroorganizmów - wyjaśniła dr n. chem. Urszula Nadrzycka, ekspertka Lysol.

Specjalistka odpowiedziała też na pytania naszych widzów:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
46
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0