Psychologia

FORTO, czyli trudny powrót do biur po pandemii. Czego się boimy? "Nie chcę znowu oglądać mojego szefa"

Psychologia

Autor:
Sylwia
Wołoch

Z dnia na dzień coraz więcej firm decyduje się na powrót do pracy stacjonarnej. Nie dla każdego jest to jednak łatwe doświadczenie. Po kilkunastu miesiącach wykonywania służbowych zadań z domu wielu z nas odczuwa lęk przed przyjściem do biura. Jak sobie z nim poradzić?

FORTO – lęk przed powrotem do biura

FORTO to skrót od angielskiej nazwy fear of returning to the office – czyli strach przed powrotem do biura. Według psychologów, nie jest on wywołany przez jedną, konkretną rzecz – składa się na niego wiele indywidualnych okoliczności, zależnych od osoby. Może być to lęk przed podróżą do pracy, przed kontaktem z ludźmi czy nawet opuszczeniem miejsca, do którego już przywykliśmy. W zmaganiu się z FORTO ważne jest, aby uświadomić sobie, co nas frustruje i jak możemy poradzić sobie z tym konkretnym lękiem. Zdarza się, że strach paraliżuje nas tak bardzo, że wolimy zmienić pracę, podczas gdy niekiedy wystarczy rozmowa z przełożonym czy też dostosowanie harmonogramu, aby spokojnie i bez lęku wrócić do biura.

Jak zwalczyć strach przed powrotem do pracy stacjonarnej?

Wielu specjalistów zaleca zarówno metody specyficzne dla sytuacji pandemii i bezpośrednio z nią związane, jak i niespecyficzne, czyli globalne, niezależne od kontekstu, z którego lęk wynika.

Do niespecyficznych metod możemy zaliczyć np. dbałość o ogólny stan zdrowia, czyli zdrową zdrowa dietę, aktywność fizyczną, efektywny wypoczynek (jakość snu) czy dbanie o własne potrzeby – nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Istotny wpływ na nasze samopoczucie ma również podtrzymanie kontaktów społecznych - mówi Karolina Tuchalska-Siermińska, psycholożka, która prowadzi na Instagramie profil odnova.psycholog.

Metody specyficzne natomiast odnoszą się do konkretnych problemów, utrudnień, symptomów, które pojawiają się w związku z towarzyszącym lękiem. Metodą, której skuteczność w pokonywaniu obaw potwierdzają wyniki badań, jest tzw. terapia ekspozycji, czyli stopniowe wystawianie się na źródło budzące lęk. W tym konkretnym przypadku, kiedy odczuwany strach związany jest z powrotem do pracy, zalecałabym robienie małych kroków, zbliżających nas do tego, z czym wiąże się nasza "nowa normalność". Może to być np. odnowienie relacji ze współpracownikami poprzez kontakt telefoniczny lub spotkanie poza biurem.

- Kluczowy jest tu element stopniowalności czynnika wywołującego w nas obawy. Może to być stopniowe zwiększanie ilości osób, z którymi się kontaktujemy i widujemy albo zwiększanie czasu spędzonego poza domem i w okolicy biura – wyjaśnia specjalistka.

Powrót do biura – obawy internautów

– Nie wyobrażam sobie, że teraz emotikon na końcu zdania nie załatwi sprawy. Naprawdę trzeba będzie się wysilić, żeby pokazać ludziom, że się ich lubi. Szczególnie nie chcę znowu oglądać mojego szefa – mówi Julia, informatyczka.

Wiele osób uważa jednak, że powrót do pracy nie jest złym pomysłem. Wręcz przeciwnie – nie mogli się go doczekać.

– Czekałam na ten dzień właściwie odkąd zaczęła się pandemia. Wchodząc do biura wzruszyłam się już na widok ekspresu do kawy – opowiada Dorota z działu księgowości.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że praca w odosobnieniu wpłynęła także na nasze zdrowie psychiczne.

– Relacja, jaką mam z moimi współpracownikami, wpływa na jakość tego, co robię. Dzięki nim mam lepsze samopoczucie, możemy razem śmiać się, nawet jeżeli coś nam nie wychodzi. Cieszę się, że po ośmiu godzinach mogę zostawić komputer służbowy w pracy i już o nim nie myśleć – zaznacza Wojtek, pracownik biura projektowego.

Trudno ocenić, czy powrót do miejsca pracy ma więcej plusów czy minusów, warto jednak zastanowić się nad każdym lękiem, który się u nas pojawia.

Zobacz wideo: Stylowy powrót do biura

Zobacz także:

Co kieruje osobami, które prowadzą auto po spożyciu alkoholu? "To kwestia lekceważenia norm społecznych"

Życzenia na pożegnanie z pracy – kiedy je składać? Propozycje życzeń poważnych i śmiesznych

Kalendarz świąt 2022. Kiedy wypadają dni wolne od pracy?

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images

Pozostałe wiadomości