Zdrowie

Słychać go w szpitalach i ośrodkach opieki paliatywnej. Łabędzi śpiew zapowiada rychłą śmierć

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
lodz.wyborcza.pl
Pacjent leżący w szpitalnym łóżku.

Dla personelu szpitali i ośrodków opieki paliatywnej widok umierających pacjentów to nieodzowny element codziennej pracy. Niestety niełatwo do niego przywyknąć. Umiejętność pogodzenia się z nieuchronnym końcem ludzkiego życia pojawia się z upływem czasu. Nierzadko towarzyszy jej zdolność rozpoznawania sygnałów zapowiadających odejście chorującej osoby. Jednym z nich jest łabędzi śpiew. Jak go rozpoznać?

Łabędzi śpiew - oznaka zbliżającej się śmierci

Motyw łabędziego śpiewu pojawia się w wielu legendach i podaniach ludowych. Pradawni mieszkańcy Skandynawii utrzymywali, że dostojny ptak przez całe życie pozostaje niemy, ale tuż przed śmiercią wydobywa z siebie zapadające w pamięć dźwięki. Ich wierzenia znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Zaprzeszły opis ostatniego przejawu życia łabędzia spotkał się z uznaniem środowiska medycznego. Pracownicy szpitali i hospicjów wykorzystują obrazowe wyrażenie na co dzień. Dla nich łabędzi śpiew to sygnał zapowiadający nieuchronne pożegnanie z pacjentem.

Łabędzi śpiew - jak go rozpoznać?

Ludzki organizm tuż przed śmiercią wysyła określone sygnały. Pracownicy służby zdrowia z upływem lat uczą się je rozpoznawać. Łabędzi śpiew można usłyszeć w ośrodkach opieki paliatywnej i szpitalnych salach. Jego charakterystyczne cechy opisała w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" doświadczona pielęgniarka i właścicielka agencji opiekującej się osobami starszymi, chorymi oraz niepełnosprawnymi w ich najtrudniejszych chwilach.

- To takie chrobotanie podczas oddychania. Płuca przestają prawidłowo pracować. Inne oznaki zbliżającej się śmierci to płytki oddech, szkliste oczy, zasinienia palców , niskie ciśnienie i saturacja - wyjaśniła Katarzyna Szubert.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: lodz.wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: KatarzynaBialasiewicz/Getty Images

Pozostałe wiadomości