Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu?

kobieta nalewa wodę z butelki do szklanki
d3sign / Getty Images
Źródło: Moment RF
Odrobaczanie, oczyszczanie czy odtruwanie organizmu to popularne ostatnio tematy. Czy naprawdę warto przeprowadzać tego typu kuracje? Na pewno. Należy jednak robić to z głową!

Organizm ludzki wystawiony jest na działanie wielu szkodliwych substancji. Niektóre z nich, np. używki (alkohol, papierosy), dostarczamy świadomie sami. Inne, takie jak dodatki do żywności czy zanieczyszczenia powietrza, dostają się do organizmu niezależnie od nas. Chociaż przeważnie nie odczuwamy od razu skutków spożywania szkodliwych substancji, mogą się one odkładać w narządach i trwale je uszkadzać. Dlatego tak istotne jest odtruwanie organizmu.

Więcej:

Odtruwanie organizmu z toksyn

Odtruwanie organizmu z toksyn, potocznie nazywane detoksem, to coraz bardziej popularny temat. Rosnąca świadomość sprawia, że ludzie szukają sposobów na zadbanie o siebie i swoje zdrowie. Niewątpliwie detoks w tym pomoże. Skutecznie przeprowadzone odtruwanie poprawi metabolizm oraz pomoże poczuć się lekko i w pełni sił. Bardzo popularny jest detoks na wiosnę, ale warto rozważyć, czy nie należy przeprowadzać go częściej.

Na czym polega odtruwanie organizmu z alkoholu?

Alkohol jest jedną z najczęściej przyswajanych trucizn. Choć w ograniczonych ilościach nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia, to nadmierne jego spożycie może dewastować organizm. Alkohol może mieć działanie rakotwórcze, zaburza gospodarkę witaminową i potasową, uszkadza narządy wewnętrzne, przede wszystkim żołądek, trzustkę i wątrobę. Działa również negatywnie na mózg i nerwy obwodowe. Częste spożycie alkoholu może prowadzić do uzależnienia, które samo w sobie jest szkodliwe.

Odtruwanie organizmu z alkoholu sprowadza się do kilku kroków. Tego typu detoks przede wszystkim ma za zadanie usunięcie z krwiobiegu toksycznych substancji. Ponadto ważne jest uzupełnienie wypłukanych elektrolitów, co pozwala przywrócić równowagę metaboliczną w organizmie. Detoks, czyli odtruwanie organizmu po alkoholu, zalecane jest przede wszystkim osobom, u których pojawił się zespół abstynencyjny, który jest reakcją organizmu na ciągi alkoholowe.

Odtruwanie organizmu z nikotyny

Palenie tytoniu to coraz mniej popularny nałóg, ale wciąż znajdujący uznanie u sporej grupy ludzi. Wiele osób decyduje się na rzucenie tej zabójczej używki i zaczyna szukać sposobów, aby wspomóc organizm w oczyszczaniu z nikotyny i innych szkodliwych substancji. Co pomoże podczas takiej detoksykacji? Przede wszystkim rozmaryn, pieprz kajeński, tymianek, imbir, ananas, chrzan, awokado i suszone morele. Substancje w nich zawarte wspomagają pracę układu oddechowego, przyspieszają oczyszczanie z toksyn, działają antyoksydacyjnie, usuwając szkodliwe wolne rodniki. Odtruwanie z nikotyny powinno odbywać się przy odpowiednim nawodnieniu. Zaleca się spożywanie ośmiu szklanek wody dziennie, dzięki czemu nikotyna szybciej zostanie usunięta z organizmu.

Oczyszczanie organizmu z toksyn – domowe sposoby

Domowe sposoby na odtruwanie organizmu zakładają przede wszystkim włączenie do codziennej diety kilku produktów. Jednym z nich jest cytryna, która ułatwia rozpuszczanie kamieni żółciowych i wspomaga pracę wątroby. Warto rano na czczo wypijać szklankę wody z sokiem z cytryny. Innym sojusznikiem podczas detoksu jest zielona herbata. Wspomaga metabolizm wątrobowy i reguluje trawienie. Zawarte w niej polifenole to świetne antyoksydanty, które pomagają pozbyć się z organizmu szkodliwych wolnych rodników. Właściwości detoksykujące ma także żurawina, która działa przeciwbakteryjnie i moczopędnie, dzięki czemu przyspiesza wydalanie toksyn wraz z moczem. Aby usprawnić pracę wątroby i woreczka żółciowego, warto sięgnąć po buraki. Przyspieszają one usuwanie toksyn z organizmu. Podobnymi właściwościami może poszczycić się również kapusta.

Zdrowy detoks

Odtruwanie organizmu ziołami

Wśród naturalnych metod na odtruwanie organizmu nie sposób nie wspomnieć o ziołach. Przygotowane z nich napary skutecznie wspomogą proces oczyszczania i odtruwania organizmu. Do najbardziej popularnych ziół stosowanych podczas detoksu należą fiołek trójbarwny, skrzyp polny, tamaryszek, mniszek lekarski i mięta pieprzowa. W zależności od gatunku zioła mogą działać moczopędnie, oczyszczająco, żółciopędnie czy przeczyszczająco.

Odtruwanie organizmu – dieta

Odtruwanie z toksyn można wspomóc również za pomocą odpowiednio skomponowanej diety. Istnieją diety, które mają w ekspresowym tempie oczyścić i odtruć organizm, jednak często są bardzo wymagające i ich samodzielne stosowanie nie jest zalecane. Aby wspomóc oczyszczanie dietą, najlepiej zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a także fermentowanych produktów mlecznych, ziół i przypraw. Należy pamiętać, że niewłaściwy sposób żywienia może wyrządzić wiele szkód w organizmie, dlatego przed drastyczną zmianą jadłospisu zalecana jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem.

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości