Dieta IF. Na czym polega? Dlaczego jest skuteczna?

Kobieta z tłuszczykiem na brzuchu
Fot. Witsanu Thangsombat / EyeEm / Getty Images
Termin intermittent fasting diet nie jest tworem świeżym, ale popularność zdobył dopiero niedawno. Pod obecną nazwą funkcjonuje od zaledwie kilku lat, chociaż metoda ta znana jest od wieków i nawet w formie ekstremalnej stosowana przez liczne grupy społeczne z powodów zdrowotnych lub duchowych.
 • Efekty diety intermittent fasting – dla kogo?
  • Zasady diety IF
   • Jak osiągnąć za pomocą diety intermittent fasting efekty, które cię oczarują?
    • Efekty diety IF – dlaczego dieta działa?
     • Jakie efekty daje dieta IF przy skrupulatnym stosowaniu?

      Zobacz też: 

      Schudła 27 kilogramów w zgodzie ze swoją naturą! Oto dieta polecana przez Szaciłłów

      Czym jest dieta IF i jakie można uzyskać efekty podczas jej stosowania? Dieta IF to inaczej intermittent fasting , czyli tzw. czasowe posty. Polega to na oddzieleniu okresów, najczęściej przedziałów godzinowych, w których należy powstrzymać się od spożywania pokarmów, od tych, zwykle znacznie krótszych, kiedy jedzenie jest dozwolone.

      Efekty diety intermittent fasting – dla kogo?

      IF jest stylem żywienia polecanym ze względu na brak stwierdzonych skutków ubocznych szkodliwych dla zdrowia ludzi w dobrym stanie fizycznym . Nie każdemu jednak dane jest odczuć pozytywne efekty diety intermittent fasting . Zanim zdecydujesz się na stosowanie tej diety w życiu, weź pod uwagę nieliczne obostrzenia. Ze względu na negatywne efekty przerywany post nie jest polecany przede wszystkim:

      1. Diabetykom i osobom z chorobami nerek i wątroby, którym lekarze zalecają przede wszystkim racjonalne żywienie w równych i stałych odstępach czasu.

      2. Cierpiącym na schorzenia układu hormonalnego, szczególnie jeżeli przyjmują na stałe leki wspomagające pracę tarczycy lub narządów rodnych.

      3. Osobom wykonującym pracę fizyczną lub niedosypiającym z powodu stresu i braku czasu.

      4. Kobietom w ciąży.

      Więcej: Dieta doktora Mosleya 5:2 naprawdę działa. Dzięki niej schudł bez efektu jojo!

      Zasady diety IF

      Aby uzyskać na diecie IF efekty, które cię zadowolą, musisz stosować się do dwóch podstawowych i narzuconych z góry zasad.

      1. Wybierz, w jakich godzinach i jak długie będą twoje okna żywieniowe, czyli okresy w ciągu doby, kiedy będziesz jeść . Lekarze odradzają zaczynanie od ekstremalnych przedziałów czasowych, takich jak 18 godzin głodówki i 6 godzin na okno żywieniowe. Dobrą opcją na początek będzie podzielenie doby na pół i stopniowe skracanie okna żywieniowego.

      2. Poza oknem żywieniowym nie możesz spożywać absolutnie niczego! Wolno ci tylko żuć gumę, pić wodę, kawę lub herbatę. Unikaj jednak dodatków do napojów, takich jak mleko czy cukier. Odrobina mleka odtłuszczonego lub słodzika powinna ci wystarczyć.

      Zobacz film: Dieta Dubrow, źródło: Dzień Dobry TVN

      Ważny temat! Czy można przytyć w jeden dzień?

      Jak osiągnąć za pomocą diety intermittent fasting efekty, które cię oczarują?

      Aby odczuć szybko efekty diety IF, musisz postępować według zasad, a także przechodzić dietę, utrzymując spokój ducha, który pomoże twojemu organizmowi zachować równowagę i lepiej znieść duże wyzwanie, jakim bez wątpienia są okresowe posty.

      Pamiętaj również, że nie osiągniesz na diecie IF efektów bez pracy. Dbaj zatem, aby poza przestrzeganiem godzin posiłków i postu, nie sięgać po jedzenie niezdrowe czy śmieciowe i utrzymywać balans pomiędzy każdą z grup żywności w diecie zgodnie z zalecaną przez dietetyków i lekarzy piramidą żywienia. 

      Pamiętaj więc także o sporcie, który w ostatnich latach stał się jej częścią.

      Efekty diety IF – dlaczego dieta działa?

      Istnieje wielu przeciwników okresowych postów. Jednak badania wykazują na razie same pozytywne efekty diety intermittent fasting dla ludzi zdrowych. Naukowcy, wychodząc z założenia, że nasze organizmy nie są przystosowane do regularnych posiłków, chwalą pomysł stosowania okna żywieniowego. Mówią, że jest to korzystne zarówno dla naszego ciała, jak i ducha. Umożliwia to między innymi odczucie głodu, który w dzisiejszych czasach rzadko zagląda ludziom w oczy w cywilizowanym świecie. Głód zaś jest potrzebny, by inicjować wiele procesów metabolicznych.

      Jakie efekty daje dieta IF przy skrupulatnym stosowaniu?

      Efekty diety IF:

      1. Organizm ma dużo czasu na poradzenie sobie z posiłkiem, nawet jeśli był on bardzo obfity. Jednocześnie ma możliwość zajęcia się procesami regeneracyjnymi i naprawczymi. Te zwykle uniemożliwiasz ciału, jedząc przez cały dzień i koncentrując całą jego uwagę na procesie trawienia.

      2. Efektem przerywanego postu, który wykażą badania krwi, będzie znaczny spadek poziomu trójglicerydów (o ile oczywiście zastosujesz się do zaleceń i nie będziesz sięgał po słodycze i fast foody).

      3. Podczas stosowania okresowych postów twoje ciało szybciej będzie radziło sobie ze stanami zapalnymi. Wspomożesz także organizm w zwalczaniu wolnych rodników, które odpowiedzialne są między innymi za starzenie.

      4. Przerywany post wspomoże również produkcję hormonu wzrostu, który nazywany jest także „fit hormonem”. Ten natomiast oprócz wspomagania procesu odchudzania wykazuje również korzystny wpływ na libido.

      5. Kilkunastogodzinne głodówki wspierają uwrażliwienie organizmu na insulinę (pomogą ci zatem poradzić sobie z insulinoopornością) i leptynę. Ta druga natomiast pomaga w kontrolowaniu apetytu i wspomaga wykorzystywanie zgromadzonego tłuszczu jako źródła energii.

      Najważniejsze! Pamiętaj, aby prowadzić tę dietę rozsądnie, a kto wie, może stanie się nawykiem, który będziesz sobie chwalić.

      Zobacz też: Które leki na odchudzanie naprawdę działają?

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości