Narodziny dziecka zmieniają nie tylko funkcjonowanie rodziny, ale i podejście do życia. Świeżo upieczone mamy, które jeszcze do niedawna twardo stąpały po ziemi, często tuż po narodzinach zamieniają się w istny kłębek nerwów. Obawa o zdrowie, bezpieczeństwo i wychowanie małej istoty bywa paraliżująca. Skąd w rodzicach tyle lęku, i jak wpływa on na przyszłość dziecka? Odpowiedziała nam Katarzyna Kucewicz, psycholog, pedagog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN.
Wybory prezydenckie już 28 czerwca. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co dzieci wiedzą na temat stanowiska głowy państwa, a niektóre ich odpowiedzi były zaskakujące. Zastanawialiśmy się też, jak od małego wyrabiać w nich postawę obywatelską.
Maciej Listowski jest ojcem bliźniaczek, które sam wychowuje. Jak przyznaje, pełni funkcję mamy i taty w jednym. Jak radzi sobie przez te wszystkie lata? Jego tajny sekret to dużo miłości, zrozumienia i kreatywności. Nam opowiedział, jak wygląda życie z dwoma małymi kobietami w czasie izolacji.
Trochę w żartach, trochę z przymrużeniem oka powtarza się, że to pierwsze dziecko najbliższe jest rodzicom, a najmłodsze jest rozpieszczane. Badań, ale też stereotypów dotyczących rodzeństwa jest wiele. My chcemy sprawdzić, jak różne traktowanie dzieci w rodzinie, może wpływać na późniejsze relacje rodzeństwa. Co my jako rodzice możemy zrobić, żeby tych relacji naszym dzieciom nie zepsuć? Temat ten przybliżyła nam psycholog Monika Dreger
Temat dotyczący rodzicielstwa czy macierzyństwa bywa w rodzinie drażliwy. Różnimy się np. w kwestii karmienia piersią czy sposobu wychowania. Zwłaszcza relacje między matkami bywają napięte. Dlaczego mamy lubią zwracać sobie uwagę? Zapytaliśmy o to aktorkę Annę Powierzę, blogerkę Edytę Pazurę oraz psycholog Małgorzatę Ohme.
Co robić, gdy koleżanki i koledzy Twojego dziecka działają Ci na nerwy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do zaproszonych do studia Dzień Dobry TVN gości: Odety Moro, mamy nastoletniej córki i syna, który urodzi się w sierpniu, Dominiki Figurskiej, mamy piątki dzieci oraz Moniki Chrapińskiej-Krupy, psychologa. Czy i jak zwrócić uwagę koleżance/ koledze naszego dziecka, by nie stracić w oczach dziecka?
Powstała nowa kolekcja unikatowych lalek Barbie, przedstawiających prawdziwe postacie – silne kobiety, które warto podziwiać i naśladować. Jedna z lalek została wykonana na podobieństwo Martyny Wojciechowskiej. Podróżniczkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o to wyróżnienie. Co ono dla niej oznacza? Zobaczcie, o co Martyna zaapelowała do kobiet.
Gościem Dzień Dobry TVN była Jagna Marczułajtis-Walczak. Wielokrotna mistrzyni Europy w snowboardzie opowiedziała o ciężkiej sytuacji, jaka spadła na nią dwa lata temu. Synek Jagny cierpi na nieuleczalną chorobę Pachygyrie. Rozwój fizyczny chłopca zatrzymał się na etapie piątego miesiąca. Dziecko wymaga codziennej rehabilitacji. Jak wygląda codzienność Jagny? Jak poradziła sobie z depresją?
Współczesny rodzic to zapracowany rodzic. Mamy coraz mniej czasu również dla naszych dzieci, od których wymagamy coraz więcej. Przerost ambicji rodziców bardzo często skutkuje narcyzmem dzieci. Jak tego uniknąć? O wychowaniu dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog społeczną Biancą-Beatą Kotoro.
"Nie ma czegoś takiego jak bezstresowe wychowanie" - powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Monika Chrapińska-Krupa. Jak dzieci wychowują: Marta Wiśniewska, mama dwojga nastolatków i Davina Reeves-Ciara, która ma w domu troje dzieci? Czy zgadzają się z powszechnie panującym twierdzeniem, że "bezstresowe wychowanie to pozwalanie na wszystko"?
Dla matki zazwyczaj nie ma większej przyjemności niż sprawienie przyjemności swojemu dziecku. Jak podejść do sprawy z rozsądkiem i nie rozpieścić naszych pociech do granic możliwości? W Dzień Dobry TVN Małgorzata Rozenek-Majdan, mama 2 chłopców i ekonomistka, a prywatnie mama Katarzyna Iwanowska odpowiedziały na pytanie z kategorii granicznych: gdyby musiały wybrać, to oszczędzałyby na własną emeryturę czy studia za granicą swojego dziecka? Czy potrafią oprzeć się prośbom swoich dzieci?
Jak wychowywać dziecko, by było szczęśliwe? Jak budować jego poczucie wartości? Jak uczyć dziecko planowania i wytrwałości? Na czym polega metoda Covey’a? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Joanna Szulc, socjologiem i trenerką umiejętności społecznych oraz dziennikarką Anną Dziewit-Meller.
Wielu rodziców marzy, by ich dzieci odnosiły sukcesy sportowe. Z tego powodu wywierają dużą presję na małych sportowców. Takie zachowanie nie pomaga. Jak zatem mądrze wspierać swoje pociechy? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem sportowym dr. Dariuszem Parzelskim i tatą tenisistki Igi Świątek - Tomaszem Świątkiem.
Jak Kinga Rusin ocenia edukację współczesnej młodzieży? Co mówi o edukacji swoich córek? Czym córki prowadzącej Dzień Dobry TVN pasjonują się? Czy Kinga Rusin pomagała córkom w nauce? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Anna Dereszowska, Katarzyna Zielińska, Anna Kalczyńska, Beata Sadowska, Karolina Malinowska i Jakub Wesołowski - jakimi są rodzicami? Czy ich dzieci są rozpieszczone? Na co nie pozwalają w domu i jak stawiają pociechom granice? Z gwiazdami rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Mówi się, że jedną z podstawowych funkcji rodzica jest publiczne zawstydzanie swojego dziecka. A co jeśli ten mechanizm zadziała w drugą stronę? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka, Krzysztof Hołowczyc i Małgorzata Rozenek-Majdan opowiedzieli o sytuacjach, w których dzieciom udało się wywołać na ich twarzach rumieniec wstydu. Udało im się "odwdzięczyć"? A jak syn Doroty Wellman sprawił, że nie dostała pracy u Niny Terentiew? :)
Ok. 72 proc. dorosłych Polaków uważa, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom - tak wynika z sondażu CBOS. Pytani najczęściej wymieniali opiekę i wychowanie, poczucie bycia kochanym oraz znajomość dziejów rodziny. A jakie wartości wpajają swoim wnukom goście Dzień Dobry TVN: prawnik i dziennikarka Małgorzata Niezabitowska, aktor i prezenter telewizyjny Ryszard Rembiszewski, lider zespołu Bayer Full Sławomir Świerzyński oraz lektorka i dziennikarka Krystyna Czubówna? Jak spędzają czas ze swoimi wnukami? Czego Piotra Kraśkę nauczyła jego babcia?
Babcie i dziadkowie coraz rzadziej zajmują wnukami. Jedni z powodu pracy zawodowej lub innych aktywności, a inni nie chcą siedzieć z wnukami za darmo. A jak jest w przypadku gości Dzień Dobry TVN pisarki Katarzyny Lengren i sędzi Anny Marii Wesołowskiej? Jaka jest współczesna rola babć i dziadków?
Za pomocą tablic motywacyjnych rodzice zachęcają dzieci do właściwego zachowania. O plusach i minusach tego typu motywatorów rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Mileną Pacudą oraz fotograf i mamą czterech córek Moniką Lenarczyk.
Wywiadówka bywa stresująca - nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Jak zatem ją przeżyć? Czego od zebrania oczekują rodzice? Co zniechęca rodziców do przychodzenia na wywiadówkę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: mamę czwórki dzieci Edytę Poncyljusz, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Kingę Zychowicz i psycholog dr Ewę Jarczewską-Gerc.
Dyrekcja szkoły w Baltimore w Stanach Zjednoczonych zamiast karać niesforne dzieci wysyła je na medytację. Jak podają media, ten sposób wyciszania emocji okazał się skuteczny. Z gośćmi Dzień Dobry TVN psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i nauczycielem jogi Wiktorem Morgulcem rozmawialiśmy o wpływie medytacji na rozwój dzieci. Jakie są inne sposoby na wyciszanie emocji? Czy medytacji można nauczyć się w domu?
Karolina Malinowska wydała własnie książkę pt. „Spokojnie, to tylko dzieci”, w której przeprowadza wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin związanych z wychowaniem potomstwa. "To nie jest książka, w której ja opowiadam jak wychowywać dzieci, bo jestem bardzo daleka od tego". Nasze studio odwiedziła wspólnie z opiekunką jej dzieci - Zofią Pędich-Ziomek. Panie opowiedziały nam jak znaleźć idealną nianię, i jak się z nią dogadać!
Duńczycy od ponad 40 lat zajmują pierwsze miejsce w badaniach poczucia szczęścia i zadowolenia z życia. Jak to robią? Czy posiadają jakiś niezwykły sekret, przekazywany z pokolenia na pokolenie, dzięki któremu są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie? Okazuje się, że kluczem do szczęścia jest wychowanie. O to, jak wychowywać szczęśliwe dzieci, spytaliśmy Iben Sandahl, duńską psychoterapeutkę i współautorkę książki „Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania”.
Strach o to, czy dziecko poradzi sobie w życiu zawsze będzie obecny w życiu rodziców. Czy z tego względu rodzice powinni się wtrącać w prywatne życie swoich pociech? Gwiazdy zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Co powiedzieli jej: Agnieszka Sienkiewicz, Paweł Małaszyński, Katarzyna Glinka, Anna Cieślak, Ewa Kasprzyk i Andrzej Nejman?
Córka Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza poszła już do drugiej klasy. Które z rodziców jest bardziej wymagające wobec Kaliny? I czy zdarza się, że w czasie roku szkolnego dziewczynka jeździ z rodzicami z koncertami po Polsce? Z Nataszą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Wychowywanie niepełnosprawnego dziecka jest niezwykle trudne. Do Zielonych Drzwi zaprosiliśmy Krystynę Strączek i Paulinę Kupiec-Baś - mamy chorujących dzieci, by opowiedziały, jak wygląda ich życie. Z czym muszą się mierzyć? Jak osoba pełnosprawna powinna reagować na chorujące dzieci?
Co Magdę Mielcarz sprowadza do Polski? Czy aktorka przyjechała odwiedzić rodzinę czy ma to związek z nowym, zawodowym projektem? Czy gwiazda przyleciała do kraju z całą rodziną i czy uczy córki języka polskiego? Z aktorką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Dzisiejsza młodzież traktuje internet jako platformę służącą do wyrażania swoich myśli, emocji i pokazania siebie. Wiele ich blogów i vlogów cieszy się dużą popularnością wśród internautów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy rodziców, których dzieci robią karierę w sieci: Adama Pawlika – tatę Alexy Mandostyle, Edytę Muchę - mamę Littlemooonster96, Katarzynę Błędowską prowadzącą vloga z córką Pauliną „O matko i córko” i psycholog Magdalenę Chorzewską. Od rodziców dowiedzieliśmy się, jak oceniają działalność swoich córek i, czy mają jakieś obawy związane z tego typu sławą, a od psychologa, jak dzieci powinny reagować na "hejt".
Papierosy, alkohol, narkotyki, cyberprzemoc... Z raportu o bezpieczeństwie w szkołach (stworzonego na podstawie informacji zgromadzonych przez urzędników w Katowicach) wynika, że "Tylko co czwarta podstawówka i jedno spośród 26 gimnazjów są wolne od patologii". O tym, jaką skalę mają niebezpieczne zjawiska w polskich szkołach, i jak należy odbierać wspomniany raport, rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Wójcik, psychologiem społecznym i dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim, ekspertem Instytutu Badań Edukacyjnych.
Kolejną bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Kinga Szulc - mama Toli i Tymka. Zgłosiła się do nas, ponieważ jest bezsilna wobec zachowania swojego dwuletniego synka, który zaczął dokazywać. Objawia się to tym, że chłopiec lubi stawiać na swoim, a w czasie zabawy bije swoją straszą siostrę. Psycholog Karina Mucha wytłumaczyła nam skąd się bierze brak harmonii między rodzeństwem. Jak rodzice powinni reagować, kiedy młodsze dziecko bije starsze? Kingę Szulc i jej dzieci oraz Karinę Muchę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Okazało się również, że rozmowa z Dorotą i Marcinem ma działanie moczopędne ;)