Styl życia

Osły odpowiadają za sukcesy skoczków narciarskich. "Efekty są widoczne od razu"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Szymon Brózda
Twórca sukcesów polskich skoczków
Twórca sukcesów polskich skoczków Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Dr Harald Pernitsch wymyślił rewolucyjną metodę podnoszenia kwalifikacji skoczków narciarskich za pomocą treningu z osłami. Jego zdaniem zwierzęta te mają wszystkie cechy, które są niezbędne dla sportowców. Na czym polegają treningi?

Treningi skoczków z osłami

Dr Harald Pernitsch odkrył, że osły to zwierzęta, które mają cechy, jakimi powinni szczycić się sportowcy. Postanowił więc opracować trening, dzięki, któremu skoczkowie narciarscy wypracują w sobie pożądane zachowania.

- Osły są takie, jacy najlepsi sportowcy powinni być, czyli spokojni, zdecydowani i zdyscyplinowani. Pomyślałem, że takie zajęcia mogłyby pomóc sportowcom. Uczą się na osłach jak systematycznie wypracować sobie zaufanie do samych siebie. Postanowiłem zakupić osły i zacząć z taką formą zajęć, efekty były widoczne od razu - tłumaczy dr Pernitsch.

Dr Pernitsch jest odpowiedzialny za największe sukcesy skoczków, od kilku lat pracuje także z naszymi zawodnikami. Naukowiec 20 lat temu stworzył też system platform dynamometrycznych.

- Na tej płycie imitujemy skoki, zaczynając od pozycji najazdowej, zupełnie tak, jak w skokach narciarskich, a kończąc na wybiciach. To wszystko po to, żeby zaobserwować, jak w trakcie skoku kształtuje się profil mięśni. Dzięki takiej informacji mogę stworzyć dla każdego indywidualny trening i stwierdzić, jakie są mocne i słabe strony danego sportowca - podkreślił.

Jak wygląda trening z osłami?

Treningi z osłami opracowany przez dra Pernitscha odbywają się w Tyrolu i polegają w dużej mierze na podpatrywaniu zachowań zwierząt, a także przenoszeniu ich na zawodowy grunt. Dzięki tej terapii sportowcy są spokojniejsi i bardziej pewni siebie podczas zawodów.

- W momencie, kiedy zaczynamy trening z osłami, bardzo ważne jest, żeby nic nas nie rozpraszało, trzeba być bardzo skoncentrowanym. Istotne jest również, żeby takie sesje odbywały się dwa, trzy razy z rzędu, aby zajęcia przyniosły efekt - tłumaczy doktor.

Z takiego treningu korzystał m.in. Piotr Żyła. Okazuje się, że te zajęcia wywarły duży i korzystny wpływ na jego rozwój jako sportowca oraz na sposób myślenia.

Skoki narciarskie można oglądać na antenie TVN, Eurosportu 1 oraz w Player.pl. Zobacz, gdzie oglądać transmisje Pucharu Świata w skokach narciarskich i sprawdź aktualny terminarz skoków

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości