Styl życia

Kobiety wciąż w mniejszości na uczelniach technicznych. "Nierównowaga jest szkodliwa dla rozwoju"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/
Studentka pracuje pod opieką nauczyciela

Kobiety stanowią 35 proc. społeczności studenckiej na uczelniach technicznych - można przeczytać w tegorocznym raporcie "Dziewczyny na politechniki". Maturzystki, które podejmują studia w instytucjach kształcących inżynierów, zwykle dokonują nieoczywistego wyboru ścieżki edukacji. Jakie kierunki należą do najczęściej wybieranych?

Kobiety na uczelniach technicznych

W minionym roku akademickim na publicznych uczelniach kształciło się 815 tys. studentów. Wśród kobiet najpopularniejsze są uczelnie pedagogiczne. Prawie 80 proc. zdobywających tam wiedzę to panie. Na drugim miejscu uplasowały się szkoły medyczne, gdzie 70 proc. studenckiej braci stanowią dziewczyny. Z kolei na uczelniach technicznych udział kobiet to 35 proc. Do najczęściej wybieranych kierunków należą niezmiennie: kosmetologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz zoofizjoterapia.

Natomiast mężczyźni stanowią większość na kierunkach: elektrotechnika i automatyka, pojazdy samochodowe oraz inżynierskie zastosowania informatyki w elektronice. Tam odsetek studentów płci będącej w mniejszości nie przekraczał 6 proc.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nierównowaga płci w obrębie różnych kierunków studiów utrzymuje się na rynku pracy i jest szkodliwa dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Zgodnie z wynikami badań zróżnicowanie płci wpływa pozytywnie na wydajność zespołów oraz potencjał innowacyjny firm technologicznych. Aby wywołać takie efekty, konieczne jest wzmacnianie obecności kobiet w sferze nowych technologii i innowacji. Studia na kierunkach nowo technologicznych obejmują zarówno wytwarzanie technologii, jak i zaawansowaną analizę danych. W okresie 2016–2021 proporcja kobiet wśród studentów takich kierunków nie zmieniła się i wynosi 16%.

Nauka a nowe technologie

Eksperci oceniają, że można mówić o zbalansowaniu płci, gdy proporcje mieszczą się w przedziale 40-60 proc. Okazuje się, że są kierunki, które spełniają to kryterium: informatyka społeczna, matematyka stosowana, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria bezpieczeństwa pracy, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, nanotechnologia, inżynieria obliczeniowa, matematyka i statystyka oraz informatyka i ekonometria. Studentki stanowią również liczną grupę na inżynierii biomedycznej, gdzie w roku akademickim 2020/2021 stanowiły 64 proc. kształcących się.

Warto też zauważyć, że rośnie liczba kobiet wśród studentów kierunków informatycznych. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od 2016 roku. Wśród uczelni publicznych miłośniczki IT najczęściej wybierały Uniwersytet Jagielloński, gdzie odsetek pań zgłębiających tajniki informatyki wyniósł 20 proc.

Proporcje wśród żaków przekładają się również na strukturę społeczności dydaktyków. Wśród pracowników uczelni technicznych zaledwie 34 proc. zatrudnionych to kobiety, podczas gdy średnio panie stanowią 48 proc. nauczycieli akademickich.

Autorzy raportu podkreślają, że absolwenci opuszczający uczelnie z tytułem magistra inżyniera szybciej zdobywają pracę i jest ona lepiej płatna niż w przypadku posiadaczy dyplomu wyłącznie magisterskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner / Getty Images

Pozostałe wiadomości