Hobby

Na czym polega produkcja papieru? Jak zrobić papier czerpany?

Hobby

papier czerwony

Produkcja papieru obejmuje kilka etapów, a każdy z nich – wiele skomplikowanych operacji. Podstawowym surowcem, z którego się go wytwarza, są włókna roślinne pozyskiwane z drzew. Jak dokładnie wygląda proces produkcji papieru?

Produkcja papieru w Polsce rozpoczęła się w 1491 roku – wówczas na Prądniku Czerwonym koło Krakowa powstała pierwsza papiernia w naszym kraju. Od tego momentu papier stał się najważniejszym nośnikiem informacji, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju literatury i piśmiennictwa w naszym ojczystym języku.

Główne etapy produkcji papieru

Głównymi surowcami potrzebnymi do produkcji papieru są włókna roślinne pozyskane z drewna : sosny, świerku, jodły, topoli, buku oraz osiki. Pozyskuje się je również z roślin jednorocznych: lnu, bawełny, jedwabiu, konopi, słomy, zbóż oraz trzciny. Surowcami do produkcji papieru są także makulatura oraz szmaty – one również zawierają włókna roślinne.

Można wyróżnić następujące etapy produkcji papieru:

 1. 1Na początku należy pociąć drzewo na drobne części. Drewno jest korowane i przerabiane na zrębki.
 2. 2Następnie, w celulozowni, zanurza się drewno w roztworze chemicznym, gdzie podgrzewane jest ono pod ciśnieniem. W ten sposób w warnikach powstaje masa celulozowa. W tym momencie nie używa się już do bielenia chloru elementarnego – zastąpiono go dwutlenkiem chloru, który jest bezpieczniejszy oraz bardziej ekologiczny.
 3. 3Użytkowany wcześniej papier umieszcza się w rozwłókniaczu, w którym powstaje masa makulaturowa. Dochodzi do tego w wyniku oddziaływaniu wody oraz różnych związków chemicznych.
 4. 4Makulaturę uzyskuje się za sprawą zwrotów kolporterowych, a także w formie ścinków od drukarni. Przed obróbką należy dokładnie przejrzeć wszystkie materiały, ponieważ w gazetach często pojawiają się płyty CD czy próbki kosmetyków, których nie należy obrabiać.
 5. 5W wyniku ponownego wykorzystywania papieru degradacji ulegają włókna, dlatego też można przetwarzać makulaturę maksymalnie od 5 do 8 razy.
 6. 6W papierni wylewa się masę celulozową i makulaturową na sito i w wyniku działania maszyn papierniczych wytwarzana jest wstęga papiernicza. W tym momencie maszyny są obsługiwane elektrycznie, można nimi wytwarzać różne rodzaje papieru: offsetowy, gazetowy lub biurowy, a także tekturę. Pod koniec na taśmie pojawia się zwinięty w kilkunastotonowe zwoje papier – kroi się go na arkusze lub bele.

Jak produkuje się papier czerpany?

W III wieku p.n.e. Chińczycy wynaleźli pierwszy papier – jak się okazuje był nim właśnie papier czerpany. Dziś można zorganizować jego produkcję we własnym domu i wiele osób traktuje to jako hobby. Jednocześnie jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, pozwala na ponowne wykorzystanie surowców.

Materiały:

 • papier, makulatura, kartony, tektura, ręczniki papierowe, papier toaletowy,
 • drewniana ramka,
 • kawałek moskitiery lub firanki z drobnymi oczkami,
 • gwoździki lub pinezki,
 • ściereczki,
 • mikser lub blender,
 • miska z wodą.

Dodatkowo:

 • wałek kuchenny,
 • kawałki tkaniny, która nada fakturę papierowi (juta, len, koronka),
 • płatki kwiatów,
 • przyprawy,
 • olejki zapachowe,
 • kolorowe nitki,
 • źdźbła traw.

Sposób wykonania:

 1. 1Wykonaj ramkę do odcedzania. Najprościej wykorzystać do tego starą ramkę do zdjęć i naciągnąć na nią moskitierę lub firankę. Następnie należy przymocować ją za pomocą pinezek lub gwoździ w taki sposób, aby materiał był mocno naciągnięty.
 2. 2Z czego produkuje się papier czerpany? Na początku rozedrzyj lub potnij papier na kawałki. Nalej do miski gorącą wodę, umieść w niej kawałki papieru i poczekaj, aż nią nasiąkną. Na 2 szklanki wody powinna przypadać 1 szklanka kawałków papieru.
 3. 3W momencie, gdy papier namoknie, zmiksuj go w blenderze lub mikserze na gładką masę. Jeśli będzie ona zbyt gęsta, dolej do miski trochę wody. Jeśli masz ochotę przygotować papier czerpany z różnymi dodatkami (olejkami, płatkami, itp.), umieść je w misce.
 4. 4Następnie zmiksowaną masę rozcieńcz odpowiednią ilością wody – dzięki temu zanurzysz w niej sito, na którym powinny osadzić się malutkie kawałki papieru. Najlepsze efekty osiąga się przy nabraniu cienkiej warstwy. W momencie, gdy zaczerpniesz masę na sito, odczekaj, aż pozbędziesz się z niej wody. Nanieś ją na kawałki wcześniej przygotowanej tkaniny lub papier – masa nabierze w ten sposób fakturę lub pozostanie gładka.
 5. 5Pozbądź się nadmiaru wody z masy, delikatnie uciskając ją gąbką lub lekko wałkując. Należy jednak uważać, aby nie zniszczyć powierzchni papieru czerpanego. Aby zebrać nadmiar wody, warto wykorzystać ściereczki.
 6. 6W sytuacji, gdy chcesz, aby papier uzyskał fakturę, obciąż go w taki sposób, aby ona się odbiła. Jeśli jednak chciałbyś, aby był on gładki, pozostaw go swobodnie w suchym i przewiewnym miejscu na kilkanaście godzin.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pisanie na papierze jest bardziej efektywne w zapamiętywaniu informacji

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości