Hobby

Daje lampkom z PRL-u nowe życie. "Czuję się jak Dżepetto"

Hobby

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Radosław Męczykalski
Dżepetto lamp PRL-u
Dżepetto lamp PRL-uDzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNDżepetto lamp PRL-u

40-letni Michał Szulżyk na co dzień zajmuje się radarami, a po godzinach renowacją lamp z okresu PRL. O swojej pasji opowiedział w reportażu Dzień Dobry TVN. - Ratuję część naszej kultury - deklaruje.

Od geofizyki po renowację lamp

Michał Szulżyk po latach pracy doszedł do wniosku, że najwyższy czas znaleźć sobie manualne zajęcie.

- Uznałem, że to supersprawa wyremontować jakiś przedmiot. Wcześniej byłem geofizykiem i pracowałem na statkach badawczych. Zajmowałem się poszukiwaniem ropy. Teraz zajmuję się radarami. Popołudniami pracuję przy lampkach, a w ciągu dnia pracuję zawodowo - tłumaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.

- Bardzo mnie to fascynuje. Z czasem czuję się jak Dżepetto, który po prostu tworzy nowe postacie i ratuje stare byty, które prawie umarły. Zaczęło się tak, że może by jakąś kosmiczną lampkę z okresu PRL powiesić w domu - dodał.

Lampki z PRL-u

I tak na jednej lampce w domu się nie skończyło. Obecnie Michał ma ich całą kolekcję. - Każda lampka ma swoje imię. To jest jedna z pierwszych lampek. Nazywa się Narsi, ale widziałem, że jest taka samotna, więc powstała Pola. Jest biało-czerwona, dlatego nazywa się Pola. To są siostry. One bardzo są ze sobą związane - wyjaśnił rzemieślnik.

Jak podkreślił, oświetlenie z PRL-u jest częścią wzornictwa polskiego. - Ratuję część naszej kultury - przyznał z dumą rozmówca Dzień Dobry TVN.

- To jest trochę czarodziejstwo, że bierzesz prawie niepotrzebną rzecz do wyrzucenia, wkładasz energię, serce, duszę i po prostu to jest - dopowiedział Oleh Nesterov, współlokator Michała.

Michał ma wiele planów na przyszłość. Lampki z PRL-u stanowią dla niego wstęp do renowacji lamp przemysłowych, a nawet tworzenia własnego oświetlenia. - Myślę, że jestem rzemieślnikiem w tym momencie. Zacząłem od zwykłej renowacji, a z czasem tworzy się w głowie coraz więcej pomysłów. Wchodzę trochę w obszar twórczości - zaznaczył.

Zobacz niezwykłe lampki Michała Szulżyka w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Radosław Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości