Hobby

Jak narysować wiewiórkę? Instrukcja krok po kroku

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta, która rysuje

Szkic wiewiórki będzie o tyle trudny do wykonania, że jest to zwierzątko futerkowe, co oznacza konieczność włożenia sporej ilości pracy w naszkicowanie sierści. To niełatwa, ale możliwa do zrobienia rzecz, a stworzenie rysunku wiewiórki krok po kroku sprawi ci wiele radości.

Rysowanie to sztuka trudna, ale można i warto się jej nauczyć. Co więcej, jest to również umiejętność, którą można nabyć samemu (oczywiście przy niewielkiej pomocy instruktaży takich jak ten lub tutoriali na Youtubie). Pamiętaj jednak, że rysowanie wymaga czasu, a mistrzostwo można osiągnąć jedynie przy ogromnym nakładzie pracy. Nie licz na szybkie efekty, ale jednocześnie nie zniechęcaj się. To dość żmudne zajęcie, ale daje sporo satysfakcji. Najważniejsze, abyś nie zmuszał się, jeżeli dojdziesz do wniosku, że jednak nie jest to zajęciem dla ciebie (nie traktuj sprawy ambicjonalnie). Na początku nauki nie kupuj drogich materiałów, wystarczy podstawowy zestaw ołówków i blok papieru technicznego.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rysowanie wiewiórki – przygotowanie stanowiska pracy

Przed przystąpieniem do wykonania szkicu wiewiórki należy najpierw zadbać o odpowiednie miejsce pracy. Najważniejsze, aby przygotować sobie płaską powierzchnię pozbawioną nierówności, które mogłyby zniekształcić naszą pracę i odbić na papierze niepożądane kształty. Następnie połóż na blacie jakąś warstwę ochronną, folię albo papier, która uchroni stół przed zabrudzeniem (pył z ołówków bardzo łatwo wżera się w drewno i trudno go później dokładnie zmyć). Zadbaj również o odpowiednią wysokość blatu. Usiądź tak, żeby było ci wygodnie zarówno podczas opierania łokci na krześle, jak i na stole, gdyż nieodpowiednia pozycja może skutkować bólem pleców. Będzie ci również trudno przy takiej postawie wytrzymać dłużej niż kilka minut, a rysowanie to czasochłonne zajęcie.

Jak narysować wiewiórkę? Przygotowanie potrzebnych materiałów

Jeśli jesteś początkującym artystą, pamiętaj, że nie warto inwestować w drogie materiały na początku przygody z rysowaniem, nie tylko ze względu na nieumiejętność ich używania. Nie wiesz przecież, czy rysowanie ci się nie znudzi albo czy nie zrezygnujesz zniechęcony zbyt wolno pojawiającymi się postępami.

Zainwestuj zatem jedynie w kilka ołówków o różnym stopniu miękkości oraz w blok techniczny. Blok techniczny jest tu o tyle ważny, że grubszy papier lepiej zniesie kilkukrotne ścieranie ołówka podczas pierwszych prób szkicowania wiewiórki.

Jak narysować wiewiórkę krok po kroku?

Wykonanie rysunku wiewiórki krok po kroku nie powinno być dla ciebie skomplikowane, jeśli tylko skrupulatnie zastosujesz się do naszych rad. Przede wszystkim znajdź wzór, który wykorzystasz w procesie tworzenia szkicu wiewiórki. Zdecyduj również, jak narysować wiewiórkę – dla dzieci czy może w formie rysunku artystycznego naturalnie oddającego rzeczywistość.

Naturalnie wyglądająca wiewiórka nie powinna sprawić problemu. Musisz tylko nastawić się na wnikliwą obserwację – zobacz, jaki kształt ma ciało gryzonia, którego wybrałeś do odwzorowania. Następnie zdecyduj, czy chcesz nanieść rysunek wiewiórki na całą kartkę czy tylko w którąś jej część. Zadbaj o symetrię oraz kompozycję swojej pracy.

Po podjęciu decyzji wykonaj wstępny szkic, lekko jedynie zaznaczając kształt całej sylwetki wiewiórki. Następnie nanieś tło (naszkicuj szczegóły otoczenia lub wypełnij je szarym kolorem, używając boku ołówka) na swojej pracy i wypełnij delikatnie ołówkiem cały naszkicowany wcześniej kształt ciała gryzonia. To pozwoli na późniejszych etapach szkicowania uniknąć wrażenia, że rysunek wiewiórki jest niedopracowany. Położenie szarości na pierwszą wersję szkicu sprawi, że unikniesz potem tworzenia się prześwitów i białych plam na ciele zwierzęcia.

Po stworzeniu zarysu szkicu wiewiórki przystąp do nanoszenia szczegółów. Zauważ kształt uszu, które zwykle są spiczaste, ale charakteryzują się również wystającymi poza ich zarys włoskami o mocno wystrzępionych końcach. Postaraj się właściwie wydłużyć pyszczek i odpowiednio zaznaczyć oczy, które u wiewiórek są zwykle czarne i dość małe. Ważnym elementem ciała jest ogon – pamiętaj, aby był duży, puchaty i do pewnego stopnia wystrzępiony.

Istotne jest również, abyś, posługując się samym ołówkiem, starał się cieniować swój rysunek wiewiórki. Oznacza to nie tylko tworzenie cienia tam, gdzie np. pada on z drzewa, ale również dostrzeganie odcieni jednego koloru, które widać na odwzorowywanym zdjęciu, który wybrałeś. Odcienie te musisz pokazać na szkicu poprzez odpowiednio mocniejsze lub delikatniejsze przyciskanie ołówka. Możesz taki efekt osiągnąć również poprzez używanie ołówków o różnym stopniu miękkości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images

Pozostałe wiadomości