Finanse i Praca

Producenci robią to celowo. Jak się nie dać oszukać na zakupach?

Finanse i Praca

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Jak nie dać się oszukać na zakupach?
Jak nie dać się oszukać na zakupach?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Waga spada, cena rośnie. Czym jest downsizing, czyli zabieg coraz częściej stosowany przez producentów? - Zapomnijmy, że było dziesięć chusteczek w paczce, teraz jest osiem lub dziewięć - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka znana z takich programów jak "MądrzeJEMY" oraz "Wiem, co jem i wiem, co kupuję".

Downsizing sposobem na niską cenę?

Downsizing to zmniejszenie wagi czy objętości produktu przy zachowaniu tej samej ceny. Zabieg ma na celu zwiększenie zysków producenta. Jak wskazała w Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka, jest on masowo stosowany od roku. - Związki producenckie oficjalnie mówią, że klienci pożądają mniejszych porcji po to, żeby nie marnować, ale chodzi głównie o to, żeby nie podwyższać ceny - poinformowała.

Jeszcze parę lat temu tę technikę stosowały dyskonty, aby zaoferować konsumentom jak najbardziej atrakcyjną cenę. - W tej chwili jest tak, że z dnia na dzień kupując ulubioną czekoladę, możemy stracić jej 10 procent. Opakowanie dostaje tych charakterystycznych skrzydełek, boczków na zewnątrz - powiedziała Kasia Bosacka.

Jak nie dać się oszukać w sklepie?

Firmy stosujące downsizing opakowanie często pozostawiają bez zmian. Po prostu produktu w środku jest mniej. - Będąc na zakupach, naszym podstawowym zadaniem jest nie tylko sprawdzić skład, ale również gramaturę i objętość produktu - doradziła ekspertka.

- Musimy zapomnieć o czasach, kiedy tabliczka czekolady ważyła 100 gramów, kiedy kostka masła ważyła 200 gramów. Ostatnio widziałam reklamę jednego ze sklepów, gdzie była kostka masła na zdjęciu, bo to była gazetka sklepowa i było napisane: "u nas masło 5,99". To masło ważyło 100 gramów, co było napisane malutkim druczkiem - powiedziała Bosacka.

Czy te praktyki są legalne? - Niestety według prawa można tak zrobić. Producent może zmniejszyć opakowanie, może podzielić produkt. Dlatego każda edukacja, także w dziedzinie konsumenckiej, jest na wagę złota - podsumowała rozmówczyni w studio.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości